Маріуполь. Документ для Гааги

Це місто у лютому 2022 року одним із перших прийняло удар рашистського повномасштабного вторгнення. До початку березня війська держави-терористки повністю оточили місто, обмеживши постачання води, електроенергії та продовольства. Близько 200 тисяч громадян опинилися у глухій облозі, спроби їх евакуювати не вдавалися. Російські бомбардування спустошили Маріуполь, окупанти били по цивільних цілях: житлових будівлях,  пологовому будинку, театру, де ховалися маріупольці.

21 квітня 2022 року воєнний злочинець путін оголосив, що його війська зайняли Маріуполь. Відтоді місто фактично закрите для світу, надто мало у ньому надійних та достовірних джерел інформації. Проте Україна повинна змістовно та обґрунтовано підносити до європейської та світової спільноти, міжнародних слідчих і судових органів усі факти звірств, щоб зрештою притягнути росію, її владців до відповідальності за воєнні злочини, забезпечити справедливу та повномірну виплату репарацій.

Саме задля цього створено проєкт документування руйнування та втрат у Маріуполі «Beneaththe Rubble Documenting Devastationand Lossin Mariupol», що співпрацює з міжнародною неурядовою неприбутковою організацією «HUMAN RIGHTS WATCH» та групами дизайнерів, урбаністів, комп’ютерників, аналітиків зі США «SITU RESEARCH»  і «TRUTH HOUNDS». Його реалізували 2 роки. Результати опубліковано 8 лютого 2024-го.

Рослідувальники працювали онлайн, бо побувати безпосередньо в окупованому місті, щоб зібрати свідчення і факти, ясна річ, неможливо. Спиралися на свідчення, отримані особисто або телефоном від сотень мешканців, котрі залишили місто, та очевидців; використовували геолокаційні дані, верифікували 850 фото та відео, знятих від 24 лютого 2022 року до 17 червня 2023 року. Штучний інтелект, AI-технології творять дива: навіть спираючись на онлайн-дані з інтернету, можна розробити та видати змістовну роботу, фільм з масою незаперечних фактів та доказів.

Творці проєкту застосували у дослідженні 3D-моделювання. З його допомогою зримо відтворили масштаби руйнувань, прив’язавши зруйновані об’єкти до міської геолокації. Таким чином наочно відобразили, зафіксували свідчення злочинів росіян, адже зруйновані будівлі окупанти почали зносити ще в червні 2022 року, стираючи при цьому пам’ять про довоєнний Маріуполь.

Для цього проєкту розробили 7 3D-моделей будівель Маріуполя.

3D-схема Драматичного театру в Маріуполі

Задокументовано у звіті розслідувачів і 3D-модель житлового будинку за адресою: вул. Митрополицька, 98. Як факт воєнного злочину росіян: 11 березня 2022 року рашисти скинули на дім авіаційну бомбу, убивши щонайменше 17 мирних мешканців. Тепер на його місці, цілком імовірно, стоїть нова відремонтована багатоповерхівка.

Через дофамінове перенасичення мозок більшості споживачів контенту вже не сприймає довгі «сухі» документи, тому творці проєкту використовують різноманітні механізми «розбавлення» тектсу: ті ж таки 3D- моделі, анімовані фотографії, GIF-відео та інше. Ще один спосіб посилити доказовість дослідження, зримо відтворивши правдиві факти. Які, сподіваємося, стануть незаперечними доказами для Гаазького трибуналу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company