Під покровом святого Флоріана

Місцеві люди, проходячи повз цю кам’яну фігуру, завжди хрестяться і вклоняються їй. У Швайківцях так заведено віддавна, хоча вже рідко хто може більш-менш правдоподібно розповісти, як потрапила у їхнє село скульптура чоловіка в обладунку римського воїна. І чому замість меча тримає у руці жбан, з якого струменить вода на будівлю, схожу на церкву? Напис латиною «Renova tum» означає «кафедральний собор», якого у селі ніколи не було. Дата встановлення цього незвичайного пам’ятника – 1864 рік.  

Розповідають, що він увічнив подвиг офіцера австрійського драгунського полку, що колись перебував на тимчасовому постої у Швайківцях. Коли спалахнула конюшня місцевого дідича, цей вояк без остраху кинувся рятувати тварин. Встиг вивести коней, однак сам загинув, тож пан із вдячності поставив той монумент. Символізує він великомученика святого Флоріана – захисника від пожеж. Як стверджують історичні джерела, така особа насправді була. Флоріан служив у римському війську, зазнав переслідувань за свої релігійні переконання. До слова, він є  одним із духовних покровителів Австрії.

Можливо, саме тому «культ» св. Флоріана набув поширення у Галичині, адже вона  тривалий час перебувала під австрійською владою. Найдавніший пам’ятник, котрий зберігся на Тернопільщині, можна побачити у селі Загір’я Зборівського району. Встановлений у 1775 році. Його називають охоронцем села від пожеж, мовляв, приймає розряди блискавок на себе. І справді помічено, що вони у те місце влучають найчастіше, оминаючи оселі людей.

Древнє містечко Микулинці Теребовлянського району, як засвідчує напис на монументі, св. Флоріан «охороняє» від вогню із 1797 року. Допомагають йому працівники місцевої пожежної команди, котрі впорядкували територію довкола пам’ятника і старанно його доглядають.

А от про перебування святого великомученика в Зеленому Гаю, що неподалік Заліщиків, нагадує лише постамент – такий «автограф» залишили войовничі комуністи-атеїсти у 1956 році. А була там (дата встановлення невідома) прекрасна скульптура, переказують, дуже схожа до тієї, що в Швайківцях. Творчий «почерк» дозволяє припустити, що виготовив її хтось з учнів знаменитого Іоанна Пінзеля.

Має св. Флоріан безпосереднє відношення і до Тернополя. Коли на початку ХVII століття місто від родини князів Острозьких перейшло у власність київського воєводи Замойського, змінився герб. На ньому й отримав покровитель нову «прописку». Зображений він у латах римського легіонера, котрий в одній руці тримає щит, а в другій – кухоль, аби гасити пожежу.

Останній же пам’ятник святому Флоріану спорудили у Тернополі в 2005 році його сучасні «колеги»-пожежники на території головного управління МНС в області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company