Недосип часто порівнюють з алкогольним сп’янінням. Пізньої ночі цікавий фільм, а ранесенько – на роботу. Чи, як моїм друзям-студентам, – в аудиторії.
Та якщо не виспалися, то і робота не робиться. І сон долає вас прямісінько на лекції. Добре знаю, сама не раз одчайдушно гнала дрімоту, на очах у викладача.
Звісно, гнів начальника за те що працюєте, як мокре горить, чи невдоволення професора від того, що студент неуважний, не піднімають настрою. Але це ще й шкода вашому здоров’ю. Людина частіше помиляється, гірше аналізує події, ба більше – стає схильною до хвороб: ожиріння, діабету, серцево-судинних…
Під час сну людина починає «нове» життя: мозок «стирає» з пам’яті зайве. Але маємо спати сім годин щонайменше: тоді він упорається зі своєю роботою. Відпочинок корисний усім, а школярам і студентам щонайперше. Втім, після спілкування зі своїми одногрупниками я зробила висновок: ледь не всі вони крадуть свій сон…
Науковці Гарвардської медичної школи відібрали здорових добровольців, середній вік яких – 26 років. Всі вони до експерименту спали від семи до дев’яти годин. Добровольці прожили 32 дні в закритому стаціонарі зі штучним освітленням. Їхня «доба» складала 20 годин, замість звичайних 24-рьох. Спали за чітким графіком: світло вимикали і наставала «ніч».
Учасників експерименту розділили на дві групи: перша спала впродовж скороченої доби менше п’яти годин, друга – майже сім. Кожного дня «піддослідні» складали тести на уважність, лікарі стежили за їхнім самопочуттям. Виявилося, що хронічна нестача сну вдвічі зменшує швидкість реакції і в 5 разів посилює неуважність. При цьому всі учасники експерименту вважали, що з ними все гаразд…
За даними Фонду з безпеки дорожнього руху у США, водії, які недосипали по дві години з передбачуваних семи, ризикують потрапити в ДТП щонайменше удвічі швидше, проти тих, хто виспався за медичною нормою.
Висновок простий: спіть «на повну», не крадіть у себе здоров’я! Зичу однокурсникам міцного сну. Не треба «штурмувати» підручники вночі у сесійний місяць, треба навчитися працювати впродовж семестру. Не дрімаючи на лекціях.
Залишити відповідь