Від «костотряса» до фет-байка

Протягом століть авторство цього сенсаційного винаходу  оскаржували десятки людей. Одразу зауважу, велосипед винайшов не Леонардо да Вінчі. Знаменитий малюнок, який приписують Леонардо, насправді не його. Неправда і те, що велосипед винайшов селянин Артамонов, і що нібито він досі в одному з музеїв Нижнього Тагіла…

Велосипед, яким його уявляємо ми, мав довгий шлях удосконалення. Понад 200 літ тому, у квітні 1818-го німецький барон Карл Фрідріх Крістіан Людвіг Драйз фон Зауерброн запатентував свій винахід, як «машину для ходіння»: двоколісний дерев’яний самокат з сидінням та підлокітниками. Карл був аристократом, спілкувався з королівськими міністрами, мав популярність у жінок, але йому не давали спокою його хворі ноги… І саме після чергової виснажливої лісової прогулянки мудрий німець і надумав створити машину, яка б дозволяла пересуватися зі швидкістю вершника!

Перший засіб пересування, що використав ключовий принцип сучасного велосипеда: баланс. Коли про самокат дізналися у Великобританії, його прозвали «денді-хорз». А в царській Росії ці самокати почали називати «костотрясами» через відсутність будь якої амортизації.

Його винахід отримав широке розповсюдження у першій половині XIX сторіччя, а потім цей «костотряс» витіснили перші велосипеди з педальним приводом.

1840 року в маленькому містечку на півдні Шотландії коваль Кіркпатрік Макміллан удосконалив машину для ходьби, додавши до неї педалі і сідло. Велосипед Макміллана був дуже схожий на сучасний. Педалі потрібно було штовхати, вони в свою чергу обертали заднє колесо, а переднє можна було повертати за допомогою керма. З невідомих причин  винахід Киркпатріка Макміллана скоро забули.

Аж 1862 року П’єр Лалман вирішив додати до «денді хорз» педалі (П’єр нічого не знав про винахід Макміллана). І через рік втілив свій задум у життя. Саме його виріб багато хто і вважає першим велосипедом, а Лалмана – його творцем.

Відтоді велосипед тисячі разів удосконалювався. Змінювались матеріали, конструкція, діаметри і співвідношення розміру коліс. Однак істотно сучасний велосипед мало чим відрізняється від велосипеда Лалмана. Хіба що однією принциповою новацією: ланцюговим приводом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company