«Американські гірки». Виборчі

США на порозі ювілейних 60-тих президентські виборів. Американські президентські «виборчі гірки» – це зазвичай нові геополітичні виклики для світу. Україна ж пильнує за цими перегонами з незатаєною напругою. Стримуючи збройну агресію російських загарбників, ставши на захист європейських демократичних цінностей, сподіваємося не втратити підтримку країни, яка гордо називає себе світовим оплотом демократії.
Чи новий президент США поверне вектор національних інтересів країни до росії? Чи диктуватиме Україні «новий формат» відносин із нашим зажерливим сусідом, фактичну капітуляцію перед росією? Розгляньмо декілька ймовірних сценаріїв розвитку подій.

Схоже, американському виборцеві вдалося друге вступити в ті ж самі води: у протистоянні за Овальний кабінет знову зійшлися 81-річний Джо Байден та 78-річний Дональд Трамп. Ніккі Гейлі, конкурентка Трампа від республіканців, вибула з передвиборчих перегонів після завершення праймериз.

Байден

– Якщо про перемогу Байдена та демократів в цілому, то для України це про передбачуваність, – зазначає Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма». – Тобто, на відміну від республіканців, кожен з яких представляє достатньо різні позиції стосовно України (а якщо казати про окремих політиків, то суттєво різні), з Байденом ми знаємо, чого чекати, як співпрацювати, і як він цю співпрацю буде вибудовувати.

Однак навіть в цьому випадку залишається ризик провокації Конгресу – від республіканської опозиції.

Трамп

На думку Владислав Фарапонова, голови «Інституту Американістики» та аналітика «Інтерньюз-Україна», обрання Трампа президентом навряд чи сильно вплине на стосунки Вашингтона з Києвом, адже головні події відбуватимуться в Конгресі.

– Важливо, яким буде скликання в Конгресі. Якщо обидві палати Конгресу будуть за республіканцями, а точніше, орієнтованими на Трампа, це може дійсно надати йому повноту влади, – пояснює Фарапонов. – І тоді ситуація може стати непередбачуваною. Але Трамп сподівався на це і у 2022 році, під час проміжних виборів. Проте тоді цього не сталося. Я б заздалегідь не стверджував, що можлива перемога Трампа сильно вплине на Україну.

Олександр Краєв притримується схожої думки, та зазначає, що Трамп завжди женеться за чимось іміджевим та популярним. Усе, що приносить гроші та славу, має стати обов’язковою частиною кар’єри політика.

– А все це Україна може йому дати, – зазначає експерт. – В Україні він може перемогти путіна – того, кого він найбільше боїться. Тут він може показати себе сильним президентом. І найважливіше – що тут він може заробити. Тому що великі представники військового бізнесу йому вже доносять багато інформації, що Україна – це контракт сторіччя. З нього можна виторгувати плюс, але потрібно зрозуміти, як з ним інформаційно грати.

Ще одне гучне звернення від Трампа, можливість виходу США з НАТО, викликає серйозні обурення серед наших союзників. Сполучені Штати займають лідерську позицію в Альянсі за всіма показниками, починаючи від кількості озброєння і закінчуючи інвестиціями в оборонні потужності країн.

Треба розуміти, що Трамп не вперше пропонує цю ідею, її він озвучував і в час свого президентства. Проте реалізувати цей план самостійно він не зможе, оскільки потребує підтримки від Сенату та Конгресу, а це можливо лише після проміжних виборів. Більшість експертів вважають, що Трамп може просто блефувати, щоб змусити європейських партнерів збільшити витрати на власну оборону.

– Поки що це неможливий сценарій, – пояснює Краєв. – Для таких дій потрібна підтримка Сенату. А там будуть антитрампівські представники, якщо сам Трамп переможе, – так працює їхній виборчий цикл. Тому вивести США з НАТО Трамп не зможе, але самі по собі такі заяви можуть породити кризу, вигідну рф. Трамп не хоче США, які вкладаються в міжнародну безпеку. Він не хоче Америку, яка просто так витрачає гроші для лідерства. Він хоче Америку, яка заробляє, яка може закритися.

Невизначеність

Загалом, варто розуміти, що обидва кандидати у президенти США зосереджуються, насамперед, на критиці один одного. Ця ситуація відрізняється від попередніх виборів, бо нинішні претенденти вже мають досвід президентства і продемонстрували свої можливості. Поки що ситуація залишається невизначеною, ще є пів року передвиборчих змагань, дебатів та масштабних інформаційних кампаній. Коли багато що може змінити результати перегонів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company