«Дивні дива»: фантазія жахів

У січні 2024 року «Netflix» офіційно повідомив про початок зйомок фінального сезону сповненого ностальгії науково-фантастичного серіалу «Дивні дива», створеного відомими американськими кінорежисерами та сценаристами братами Даффер.

У Гокінсі, тихому провінційному містечку американської глушини зразка 1983 року таємниче зникає 12-річний хлопчик Вілл Байєрс. На його пошуки вирушає мати Джойс, звернувшись по допомогу до місцевого шерифа Гоппера, та компанія друзів – Майк, Лукас, Дастін, які першими дізналися про зникнення приятеля.

Хлопці випадково зустрічають у лісі дівчинку і більше лякаються самі: вона, як покинуте кошеня, геть відірвана від соціуму. Не вміє ані говорити, ні писати. Пізніше довідаємося, що дівчинка має надзвичайні здібності. І про її втечу з лабораторії, де над нею робили досліди, після яких вона втратила відчуття реальності, забула своє ім’я.

Дорослі і діти навіть не підозрюють, що зникнення хлопчика віщує низку загадкових подій, які незабаром порушать розмірений побут Гокінса.

…Вийшовши на «Netflix» у 2016 році, серіал став справжнім культурним феноменом, його популярність зростала з кожним новим сезоном. За словами кінокритиків, найуспішнішим є третій, представлений у світовий прокат 4 липня 2019 року. І навіть тут є свої «злі руські». В секретній радянській дослідницькій лабораторії тестують пристрій, здатний «пробурити» вхід у потойбіччя. Під час випробувань прилад ламається, кілька співробітників комплексу гине. Генерал, який керує проєктом, дає вченим рівно рік на вдосконалення апарату.

Тоді за ці демонічні образи руських Дафферів багато критикували. Схоже, час довів правоту творців фільму. А точніше – самі росіяни довели, своєю людиноненависницькою імперською практикою насаджування «русского міра».

Головними темами поки що заключного сезону стали дитячі травми та знущання у школі, домашнє насильство і суїцид, масовий страх культів та «холодної війни».

Мотиви любові, радості, навіть рецидиви хуліганства, які так полюбилися глядачеві, відійшли на задній план. Чого лише варта історія Макс Мейфілд, веселої та життєрадісної дівчини, світ якої через трагічну загибель брата змінюється від «до» і до «після». Психічний розлад та стан жертви – справжнє випробування, яке їй треба подолати.

Жахи та містика постійне тло серіалу його по праву можна назвати «фантазією жахів». Сцени, в яких герої наражаються на монстрів з «вивороту», натягують нерви гладача, як тятиву. Але серіал не «мішкує», не применшує людяності персонажів, і це теж додає болю за кожною втратою. Скажімо, «в інтер’єрі» потойбіччя розвивається сюжетна лінія завдовжки від 1-го по 4-й сезони. І весь час тримає глядача в межовій напрузі.

Втілення образів акторським складом справді вражає. Незалежно від того, це роль головна чи другого-третього планів. У 2016 році більшість акторів, зокрема, Міллі Боббі Браун (Одинадцять), Фінн Вулфгард (Майк), Гейтен Матараццо (Дастін) і Калеб Маклафлін (Лукас), були дітьми-дебютантами. Але виростали від сезону до сезону, стали справжніми зірками, блискуче справляючись із емоційними та фізичними викликами своїх ролей.

Є й знайомі обличчя. Вайнона Райдер, (мати Вілла), Девід Гарбор (шериф Хоппер:, Меттью Модін, Джеймі Кемпбелл Бовер та інші надзвичайно природно вжилися у свої кінообрази, додали серіалу драматизму, яким щиро переймаєшся.

А як обійти увагою «Одинадцять», «Од», «Ел»! Це розмаїття імені належить персонажеві, зіграному Міллі Боббі Браун. Вона то гнівна, то перелякана, її рідкісна спорадична посмішка неймовірно зворушлива. І незважаючи на те, що у першому сезоні Одинадцять відтворює лише 42 рядки тексту, її роль зробила її зіркою. Акторку навіть номінували на Премію Гільдії кіноакторів США – за кращу жіночу роль у драматичному серіалі.

Творці серіалу майстерно відтворили дух 80-х років, використовуючи референції до культури того часу: від музики і кіно до відеоігор «Metallica», творчості Джеймса Кемерона, Стівена Спілберга, Джона Карпентера, Стівена Кінга тощо. Від «Термінатора» до «Нескінченної історії»… Незліченна кількість гік-відсилок. Це не просто ностальгія, а дбайливо створений світ, який доповнює і поглиблює основну історію. Тож тим, хто застав розпал 80-х, під час перегляду буде про що згадати. А іншим – відкрити для себе ту епоху з нового ракурсу.

На початку року стало офіційно відомо про старт зйомок фінального V сезону «Дивних див». Проте вони опинилися під загрозою: страйки сценаристів у США поставили у Голлівуді на паузу виробництвобагатьох серіалів, фільмів, розважальних програм.

«Сім років тому ми спланували повну сюжетну арку для «Дивних див», – розповідають брати Даффер. – Тоді передбачали, що історія триватиме чотири-п’ять сезонів… Нині мчимося до нашого фіналу».

До прем’єри ще майже рік, але вже відомо, що сезон складатимуть 8 епізодів, довші за хронометражем, ніж попередні серії. Перший під назвою «The Crawl» починатиметься з цитати: «Темрява. Звук холодного вітру. Стогін дерев і дитячий голос. Співає знайому пісню…». Фінал досі залишається втаємниченим навіть для самих акторів. Це підтвердив і Фінн Вулфгард, виконавець ролі Майка. «Насправді, мені хотілося б щасливої кінцівки, як у «Володарі перснів», – зізнався актор. – Ми всі чекаємо на той момент, коли зможемо дізнатися, чим усе закінчиться. Але поки що не читали скрипт фінального епізоду».

Серіал заслужено посів своє місце у пантеоні найкращих телевізійних проєктів сучасності: «Золотий глобус», «BAFTA TV Award», «Прайм-тайм премія «Еммі» та інші нагороди, які він отримав, – справді заслужені. Творці серіалу блискуче поєднали елементи ностальгії з інноваційним відтворенням історій, створивши унікальне і незабутнє кіно. І хто знає, чим закінчиться ця довготривала подорож паралельним світом, на який фінал очікувати головним героям, якою буде подальша доля міста Гокінса. Але вже достеменно відомо: розлучатися із серіалом буде cкладно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company