«МОЗ, ізцілися саме!..»

Україна може опинитися на порозі кадрового голоду лікарів

Міністерство охорони здоров’я пропонує свій варіант розподілу для інтернатури: студенти обох форм навчання мають бути в єдиному рейтинговому списку на основі оцінок, отриманих впродовж 6 років. Здавалося б, це ж круто: рівні права на бюджет. То чому ж тоді ця пропозиція викликає неоднозначний резонанс серед майбутніх лікарів?

Найперше, тому, стверджують противники цієї новації, що такий рейтинговий розподіл далекий від об’єктивного і сприятиме корупції в медичних вишах, де й так ця біда не рідкість.

В оцінюванні знань та навичок студентів-медиків використовуються державні кваліфікаційних іспити, незалежні та непідкупні: КРОК-1, тест на перевірку загальних медичних знань, який складають на третьому курсі навчання, КРОК-2, тестування на ґрунтовність знань саме з клінічних дисциплін, яке проводять на випускному курсі. Саме цей, останній тест складається перед інтернатурою. Тобто, якщо держава прагне створити справді об’єктивний рейтинговий список, доцільно було б скористатися результатами цих кваліфікаційних іспитів. Але їх автори міністерських новації якраз і проігнорували. І таким чином мимоволі відкрили лазівку, для того, щоб студенти купували оцінки у викладачів, аби опинитися вище у списку на відборі для інтернатури.

Далі. Після розподілу ті, хто отримали (правдами й неправдами?) вищі бали, потрапляють на ту спеціальність, на яку подавалися. Якщо ж рейтинговий розподіл не задовольняє студента, то контрактник може відмовитися від такого розподілу та піти туди, куди хотів, просто заплативши за контракт на інтернатурі, До того ж зможе самостійно обрати базу для проходження інтернатури за спеціальністю мрії. А от для студента бюджетної форми навчання такого вибору не буде. Хіба що спробувати податися на інтернатуру наступного року. Не зможе бюджетник просто заплатити за контрактну інтернатуру та обрати потрібну спеціальність. І звісно ж, перехід на контракт на останньому році навчання не передбачений. Тобто фактично такі студенти стають заручниками держави під приводом «повернення бюджетного боргу». А держава як замовник послуг сама обирає, який спеціаліст їй потрібен.

Не викликає радості й те, що кількість місць на інтернатуру регулюється державою, її держзамовленням. Найбільше замовлення мають такі спеціальності, як анестезіолог, лікар невідкладних станів, а також сімейний лікар. На інші спеціальності держзамовлення дуже маленьке, а це підвищує конкурс на вакантне місце.

Є й такий нюанс: навіть якщо у студента-бюджетника вистачить балів на місце спеціальності його мрії, це місце може забрати людина з контракту, просто оплативши його. Для бюджетників такого не передбачено. Хотів, для прикладу, студент-бюджетник стати офтальмологом, а державі треба сімейні лікарі, – отже бути нереалізованому офтальмологу сімейним лікарем і квит! Ще й відпрацювати кілька років за навчання коштом держави.

Новація МОЗ розширює географію розподілу таких студентів, це може бути будь-який куточок країни, включно із «сірими зонами» Звісно, випускникам-контрактникам немає проблеми залишитися у місті навчання чи повернутися у рідні місця. А бюджетники й тут – «люди підневільні». Ясна річ, переїзд у нове місто – це великі витрати: треба винаймати житло, якось харчуватися, добиратися на роботу. І це при зарплатні інтерна у 8000 грн! Мало хто зі студентів-бюджетників погодиться переїхати в інший куточок країни, можливо, й до лінії розмежування, працювати за копійки та опановувати нелюбу спеціальність тільки тому, що вона потрібна державі.

Так, саме відпрацювання ніколи не було новиною для студентів-медиків, які навчалися на бюджеті. Проте раніше це була праця за спеціальністю, обраною самим студентом, – на яку він вступав чи куди його розподілили.

Міністерські нововведення із розподілом для інтернатури збурило соцмережі.

Ці поправки, йдеться у коментарях, під прикриттям фрази про «борг перед державою» забирають у студентів право на вибір. Адже бюджетники інших спеціальностей таких зобов’язань не мають. Для них це називається «право на отримання безкоштовної вищої освіти на конкурсній основі», що не передбачає повернення коштів.

Такі дії МОЗ призведуть до того, що абітурієнти обиратимуть навчання закордоном, або отримуватимуть диплом та вступатимуть на інтернатуру до закордонних вишів. Ті, хто залишатимуться і відпрацьовуватимуть бюджет за спеціальністю, яку не обирали, будуть фахово «вигорати» і за першої ж нагоди кидатимуть медицину. А це значить, що матимемо лікарів невмотивованих і байдужих до проблем пацієнтів. Ніхто ж не хоче лікуватися у таких, правда?

Тому громадськість і створила петицію до уряду з вимогою переглянути зміни, внесені у «Положення про інтернатуру». Яка вже зібрала необхідну кількість підписів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company