До ЄС? Тільки кругляком!

Представництво ЄС в Україні на сторінці Фейсбук роз’яснило свою позицію щодо мораторію на експорт українського лісу-кругляку. Зокрема, вважає «хибними» твердження, що євроспільнота має намір задовольнити свої «егоїстичні» інтереси, наполягаючи на скасуванні мораторію на експорт лісу і поділяє бажання українців захистити ліси.

«Представництво ЄС хотіло б запевнити українців, що ми поділяємо ваше бажання захистити природне довкілля України… Якщо Україна захоче інтенсивніше захищати свої ліси – зокрема, унікальну біосферу Карпатських гір – у цих зусиллях ЄС підтримає її. Цілком легітимними та прийнятими є заборона на будь-яку лісозаготівлю, обмеження на неї чи навіть обмеження доступу на деякі захищені зони з обґрунтованих та доведених екологічних причин – за умови, якщо такі заборони чи інші обмеження застосовуються до всіх суб’єктів, на рівних умовах. Метою має бути стабільний та екологічно збалансований розвиток лісів України», – йдеться в заяві.

Водночас наголошується, що «незважаючи на заборону на експорт лісу-кругляку, в Україні триває незаконна лісозаготівля та контрабанда деревини».

Причину цього Представництво бачить «в тому, що нинішня заборона на експорт не досягає цілей попередження незаконної вирубки лісу. Вона лише служить потребам деяких зацікавлених груп у деревообробній промисловості, дозволяючи їм отримувати винятковий та необмежений доступ до лісових ресурсів, аби власноруч ними скористатися. Заборона на експорт не запобігає вирубці лісів. Вона також не попереджає нелегальній лісозаготівлі чи контрабанді лісу, адже через цю заборону подібна незаконна діяльність стає ще прибутковішою».

У Представництві заявили про готовність ЄС «підтримати підвищення штрафів за такі порушення і більш ефективні правоохоронні заходи в цій сфері».

При цьому наголосили, що «ЄС виступає проти нинішньої заборони на експорт лісу-кругляку», вказуючи, що це є обмеженням вільної торгівлі і суперечить міжнародним зобов’язанням України в рамках Світової організації торгівлі та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

«Ми працювали з українськими органами влади для пошуку вирішення проблеми, що буде чесним балансом між, з одного боку, справедливим і рівним доступом до природних ресурсів, стимулюванням торгівлі, інвестицій та економічного розвитку – і, з іншого боку, захисту цінних і унікальних природних ресурсів України», – резюмується в заяві.

Нагадаємо, Верховна Рада 9 квітня 2015 року прийняла закон, яким на 10 років заборонила експорт лісоматеріалів та пиломатеріалів в необробленому вигляді (лісу-кругляку). При цьому заборона на експорт лісоматеріалів деревних порід (крім сосни) була введена з 1 листопада 2015 року, деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.

17 травня 2016 року заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська повідомила, що Україні необхідно якомога швидше врегулювати питання торгівлі необробленою деревиною, бо введена заборона на її експорт перешкоджає отриманню країною другого і третього траншу макрофінансової допомоги ЄС сумарним обсягом 1,2 млрд. євро.

15 листопада заступник голови парламентського комітету з питань євроінтеграції Марія Іонова повідомила, що на виконання зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС уряд України готує проект закону про експорт лісу-кругляку.

30 листопада комітет Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва виступив проти скасування мораторію на експорт лісу-кругляку. На думку членів комітету, зараз немає іншої альтернативи  захистити довкілля та українського виробника. Із закликом зберегти мораторій прийшли під стіни парламенту й активісти, тримаючи в руках символічні колоди.

«Питання гроші або мораторій стоїть уже давно. Це не новина, просто зараз, коли прозвучало із найвищих трибун Європарламенту, то це актуалізувалося. Нас шантажують допомогою в обмін на скасування мораторію уже дуже-дуже давно. Мені теж дуже дивна ситуація із Європейським Союзом, бо увесь кругляк, який іде від наших держлісгоспів, – усе це корупція.  Не може звичайна європейська фірма прийти до лісгоспів і просити 10 вагонів сосни. Бо його відправлять у Київ, де дадуть рахунок, на який потрібно сплатити 10 євро за кубометр. Так працює цей ринок в Україні, на жаль», – прокоментував днями ситуацію в ефірі «Громадського радіо» секретар парламентського «екологічного» комітету Остап Єднак.

Як заявила нещодавно заступник голови фракції БПП, член комітету з податкової і митної політики Оксана Продан, у Верховній Раді немає 226 голосів для зняття мораторію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company