Мотанка

Між Україною і західноафриканською державою Того – майже 5 300 кілометрів. Ми відрізняємося від тоголезців не лише кольором шкіри, а й життєвим устроєм, світоглядом, традиціями. Проте маємо і спільне: віру у надприродні сили та магію. Африка відома релігією вуду, яка використовує у магічних обрядах вольти: ляльки протинаються голками. Цей релігійний фетишизм не обмежився тубільними африканськими племенами – набув поширення, навіть популярності і на Європейському континенті.

На відміну від вольтів, ляльки-мотанки не могли бути атрибутами чорної магії. Їх створювали або як обереги, або задля гри чи й ритуалу – скажімо, викликання добрих духів. Усі елементи одягу мотанки символічні: спідниця уособлює землю; сорочка – тричасове поєднання (минуле, сьогодення і майбуття); стрічка чи хустка – зв’язок із небом.

Моя мотанка має історію з львівським присмаком. Саме у місті Лева я намагався розібратися у почуттях, і саме того разу, влітку, вирішив привезти додому цей незвичний сувенір. Прикинув: джазова кава має звичку зникати за два-три тижні, магніти на холодильник – моветон, а брелоки «Lviv» рано чи пізно перетворюються на дармовиси. Отже, за смішною ціною купив таку-от чудернацьку ляльку – на згадку.

Та не до сміху було, коли, прибувши додому, не знайшов цю милу «бабцю» серед речей. Услід за непоправною втратою мотанки, втратив настрій і декількох людей у житті. Йдучи столичним Андріївським узвозом, повз ятки із сувенірами, все поривався купити нову ляльку і заповнити нею порожнечу болю від утраченого.

І на тобі: перебираючи у шафі вміст сумок для подорожей, в одній з внутрішніх кишень відшукав давню знайому. Красуня трохи зім’ялася, але після «косметичних» процедур відновила колишню пишноту, розквітла. На якомусь мікрокосмічному рівні відчув: пазли склалися і картину невідомого художника (на ім’я Доля?) завершено.

Найближчим часом мені точно буде не до польотів на Африканський континент. Та й  серед родичів не було ані тоголезців, ані ефіопів (привіт, Пушкіне!). Однак, вірити у потойбічну могутность речей, на перший погляд, геть безневинних, схоже, не припиню. Як і далекі тубільці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company