Казка, що біду віщує

На Миколаївщину прилетіла казка. У Тилігульському лимані, що поєднує Миколаївську та Одеську області, з’явилися фламінго. Граційно-витончені, з рожевим оперенням, заморські птахи скидаються на казкових.

Втім, це не перша поява фламінго на Півдні. Орнітологи помітили, що кілька пар навіть гніздували у природному парку раніше. Незвичні птахи, що освоюють Чорноморське узбережжя, живуть на озерах у посушливих районах Казахстану, а під час перельотів зупиняються у нас. Орнітологи пояснюють, що фламінго вибирають великі, солоні, але мілкі водойми. А Чорноморські лимани пересихають

Поява рожевої казки може віщувати чорну біду – довгі посушливі роки для України. І не лише на Півдні. Фермери давно помітили хронічний брак вологи у центральних і північних аграрних районах. Минулорічне бездощів’я перейшло у посушливу осінь і безсніжну зиму. Впродовж останніх років аграрії впевнено нарощували виробництво зернових та олійних, наближаючись до валових ста мільйонів тонн. Цього року, за прогнозами експертів, лише пшениці не доберемо понад два мільйони тонн, щонайменше п’ять відсотків. А яким видасться літо для кукурудзи і соняшнику?

Звісно, традиційно кивнемо і на глобальне потепління. Але вирубані степові лісосмуги, варварське висіканні лісів – то вже наш вагомий і безсовісний внесок у посуху. Та й аграрії тихцем розорюють низини, «нічийні» луки і невгіддя. Рівень води у Десні нині найнижчий за сто сорок років спостережень: 145 см, замість 680-ти! Що вже говорити про південні річки. Помітно обмілів і Дніпро.

Порівнявши отримані кліматичні норми за січень-березень від 1991 року по нинішній період, спеціалісти  Центральної геофізичної лабораторії ім. Срезневського «перемістили» столицю  на 400 км південніше! Тому в Державному агентстві з водних ресурсів вперше заговорили про скорочення водопостачання та особливий режим роботи водосховищ. Побутових користувачів обмеження не зачеплять, але хіба це не тривожний дзвіночок для кожного з нас?

Зневоднення України загрожує екологічною катастрофою,  падінням сільського і промислового виробництв. Приїхавши до батьківської хати, чи нап’ємося з отчої криниці?

… Нехай рожеві фламінго перелітають через Україну і лишаються для нас казкою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company