Чи знаєте, що у світовому рейтингу кіберспортсменів українці серед лідерів? І найпрестижніші чемпіонати виграють, із сотнями тисяч доларів призових.
NAVI («Natus Vincere» – з латині «Народжені перемагати») – найвідоміша українська кіберспортивна організація, пріоритетними ігровими дисциплінами якої є «Counter-Strike 2» та «Dota 2». Наприкінці березня цього року український клуб переміг європейський колектив «FaZeClan» з рахунком 2:1 у фіналі турніру «PGL Major Copenhagen 2024» із гри «Counter-Strike 2*». За перше місце отримав 500 000$ призових. А під час трансляції фіналу українська студія «Maincast» зібрала 5,3 млн гривень на потреби НГУ «АЗОВ».
NAVI надихають мільйони фанатів по всьому світу, а їхня історія – це захоплива розповідь про талант, відданість справі та вічну жагу перемоги.
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-1.jpg)
Старт
Історія «Natus Vincere» розпочалася 2009 року. Тоді казахський меценат Мурат «Arbalet» Жумашевич вирішив створити кіберспортивну команду і дати можливість талановитим гравцям повністю зосередитися на тренуваннях, щоб перемагати на світових турнірах.
Першим, хто відгукнувся, був киянин Сергій «Starix» Іщук. Отож команда пустила своє коріння в Україні. Сергію доручили сформувати міцну п’ятірку гравців у «Counter-Strike 1.6». До першого складу команди ввійшли Данило «Zeus» Тесленко, Іоанн «Edward» Сухарьов, Арсеній «Ceh 9»Триноженко та Єгор «Markeloff» Маркелов. Менеджером став киянин Олександр «Zero Gravity» Кохановський.
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-2.jpg)
Кроки до успіху
Спочатку кіберспортсмени виступали під назвою «Arbalet.UA», але згодом було провели конкурс на кращу назву і зрештою стали «Natus Vincere».
Авторитет у «Counter-Strike» завоювали швидко. Вже 2010 року здобули 12 медалей, з них 8 золотих. Тоді ж таки створили команду для гри «Dota» і наступного року змогли перевершити всіх у найпрестижнішому турнірі «The International». Здобувши переможний виграш – 1 мільйон доларів.
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-3.jpg)
Відтоді їх стали впізнавати на світовій арені. А згодом NAVI пережила тривалий період занепаду. Довелося вдатися до кадрової онови у команду з CS:GO – замість Данила «Zeus» Тесленка ввели молодого й талановитого українця Олександра «s1mple» Костилєва. Тепер він один з найвідоміших кіберспортсменів у світі.
«Народжені перемагати» були помітні на різних чемпіонатах, але не могли похвалитися стабільною грою. Згодом команду із «Контр-страйку» покинув Іоанн «Edward» Сухарьов, поступившись місцем Кирилу «Boombl4» Михайлову. А незабаром тренером стала майбутня легенда Андрій «B1ad3» Городенський. 2017 року команду з «CS:GO» поповнили Денис «ElectroNic» Шарілов, 2020-го – Ілля «Perfecto» Залуцький, а через рік – Валерій «b1t»Ваховський. Тоді ж таки NAVI перемогла у турнірі «PGL Major Stockholm 2021».
Велика війна
З повномасштабним вторгненням росії в Україну питання про участь росіян в команді стало руба. У травні «Boombl4» відправили на лаву запасних, натомість прийшов український гравець Віктор «sdy» Оруджев. Згодом і він покинув команду, передавши естафету Андрію «npl» Кухарському. Так тривало до літа 2023 року, доки команда із «CS:GO» не вирішила повністю перервати контакти з росіянами. «Perfecto», «elektronic» та українця «npl» успішно замінили «Aleksib», «jL» і «iM».
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-4.jpg)
До слова, у квітні 2022-го «Народжені перемагати» представили жіночу команду «NAVI Javelins» із «Counter-Strike 2», і до кінця року вона посіла своє заслужене місце серед найкращих у світі.
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-5.jpg)
Нині NAVI є партнерами ініціативи «UNITED24», яка підтримує Україну у її справедливій відсічі російської агресії. А кіберспортсмен «s1mple» одноосібно пожертвував для потреб оборони 100 000 доларів.
Ще одним широким жестом підтримки став документальний фільм від організації «Покидаючи дім». Сюжет розповідає про фанатів кіберспорту з Харкова, Маріуполя, Мелітополя та інших міст, постраждалих від російської агресії. Знімальна група використала популярність команди, щоб додатково привернути увагу світового товариства до російського варварства в Україну.
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-6.jpg)
* * *
- За даними веб-сайту HLTV, українська команда тривалий час була найкращою у світі із CS, але найдовше втримували цю позицію з 19 липня 2021-го до 4 квітня 2022 року. Нині вони другі у світовому рейтингу. За результатами цього ж аналітичного ресурсу, з 2016-го по 2023 рік Олександр «s1mple» Костилєв був у рейтингу найкращих гравців світу і двічі його очолював.
![](https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/gi222198-7.jpg)
Залишити відповідь