Де Крим, де НАТО, а де кремлівська блекота

Кримськотатарський ресурсний центр від квітня цього року відслідковує поширення фейків про НАТО у ЗМІ тимчасово окупованого Криму. У червні центр навіть відкрив нову антифейкову рубрику «НАТО у ЗМІ окупованого Криму».
На пресконференції, скликаній в Укрінформі, експерти громадської організації поділитися з журналістами основними тенденціями поширення на півострові інформаційного фальсифікату.

Як стверджує голова правління Кримськотатарського ресурсного центру, голова управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, НАТО у кримських ЗМІ чи не найуживаніший пропагандистський жупел. Роками «ерефія» залякує населення півострова цим альянсом, постійно асоціюючи його з фашизмом, називаючи його ворогом і звинувачуючи в усіх смертних гріхах. А до того ж масово тиражує путінську пропагандистську бридню, що «НАТО виходить на кордони рф».

Представлена на пресконференції інфографіка наочно продемонструвала, якими саме меседжами учасники інформаційного спротиву спростовують основні фейки про НАТО, поширені кримськими ЗМІ упродовж серпня.

Для прикладу, кремль силкується переконати кримчан, що «рф воює не з Україною, а з американцями та НАТО». Або що «російські військові знищили 45 тонн боєприпасів НАТО в Миколаївській області».

– Правда полягає в тому, що НАТО не має власних збройних сил та боєприпасів, натомість країни-члени Альянсу можуть робити внесок (військами, технікою, зброєю) під егідою НАТО, – зауважив Барієв. – І тим паче НАТО не проводить жодних операцій в Україні.

Наступна брехня, тиражована підконтрольними рф кримськими ЗМІ: нібито США планують легалізувати «українські провокації» в Криму.

– Крим – це Україна, росія його окупувала в 2014 році, але США не є стороною конфлікту і не беруть участі в російсько-українській війні, – наголосив Барієв. За його словами, кримські ЗМІ і надалі дурманять людям голови, що «країни – члени НАТО допомагають Україні і беруть пряму участь у загрозі проти рф».

Ще одна одверта фальсифікація, поширювана на півострові: нібито сам генеральний секретар НАТО опікувався таємною підготовкою ЗСУ для нанесення удару по Криму.

– Україна не є членом НАТО і не може отримувати від генсека жодних вказівок, – акцентував Барієв.

Також кримські медіа ряхтіли «застереженнями»: якщо, мовляв, НАТО вторгнеться в Крим, росія «нанесе удар у відповідь аж до Лондона».

– Правда полягає в тому, що НАТО – це оборонний альянс і будь-який напад заперечує філософію його існування, – прокоментував Барієв.

Менеджер Кримськотатарського ресурсного центру Сергій Пархоменко повідомив: нині кримські прокремлівські ЗМІ посилено нав’язують мешканцям півострова думки про те, що «росія воює з НАТО, а ЗСУ є тільки його, альянсу, засобом», і що «київський режим несамостійний, це маріонетковий режим Вашингтону».

– У них, – резюмував експерт, – немає іншого пояснення поразок збройних сил рф в боях зі Збройними силами України, і вони намагаються переконати населення, що воюють з натівцями, американською армією, британською…

На думку директорки Центру інформації та документації НАТО Вінети Кляйне, за понад пів року війни росія використала весь свій арсенал дезінформації про НАТО, включаючи фейки про «відкриття баз НАТО на території України» та вигадки про агресивність альянсу щодо рф.

– В останній хвилі російської дезінформації, яка надійшла разом зі звільненням великої частини Харківської області Збройними силами України, бачимо дедалі більш перекручені історії, – підсумувала Кляйне. – Наприклад, російські телеграм-канали стали масово, наче під кальку, поширювати фейк, що це, мовляв, підрозділи альянсу брали участь у звільненні населених пунктів Харківської області.

За її словами, такі дезінформаційні наративи у пропаганді кремля переслідують дві мети: приховати правду, що росія зазнає поразки від Збройних сил України, і вкотре звинуватити НАТО в агресивності, нав’язуючи населенню уявлення про альянс як про організацію, ворожу до росії. Вінета Кляйне зазначила, що в НАТО дуже серйозно ставляться до дезінформації і вважають найкращою відповіддю – переконатися, що факти і правда справді доступні.

– Ми ретельно оцінюємо, чи потрібно нам відповідати, чи варто спростовувати цю інформацію, – зауважила представниця альянсу. – Водночас, ми дуже добре знаємо, що реагування на кожну дезінформацію також пов’язане з ризиком її посилити, тому потрібно завжди зважати, як саме відповідати.

Насамкінець Ескандер Барієв, відповідаючи на запитання журналістів, зокрема, щодо активізації проукраїнських настроїв в Криму і посилення партизанського руху, узагальнив: публічна активність на українському півострові залежить від успіхів ЗСУ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company