РУБІЖ

Агресія Російської Федерації проти України наростає. Соцмережі ряхтять фейками, а потенційні інтервенти стягують до російсько-українського кордону війська, техніку й озброєння.

Маніпулятори масовою свідомістюза допомогою медіа підігрівають серед населення панічні настрої. А українські дипломати переконують зовнішньополітичні відомства країн цивілізованого прискорити запровадженняжорстких санкцій проти Кремля. Виступаючи на58-ій Мюнхенській безпековій конференції, Президент України Володимир Зеленський, вдався до недвозначної історичної аналогії, до контраргументу для тих держав, які намагаються зберегти гарну міну у нинішніх відвертих намірах путінського режиму перекраяти геополітичну карту Європи після Другої світової війни. «До чого призводять спроби умиротворення? Як питання «Навіщо вмирати за Данциг?» обернулося необхідністю вмирати за Дюнкерк і за десятки інших міст Європи та світу. Ціною в десятки мільйонів життів.

Цестрашні уроки історії. Я лише хочу переконатися, що ми з вами читали одні й ті ж книжки. А отже, однаково розуміємо відповідь на головне питання: як так сталося, що у XXI столітті в Європі знову йде війна й гинуть люди? Чому вона триває довше, ніж Друга світова? Як ми дійшли до найбільшої безпекової кризи з часів «холодної війни»? Для мене як Президента країни, що втратила частину території, тисячі людей і біля кордонів якої зараз стоїть 150 тисяч російських військових, техніка й важке озброєння,так от, для мене відповідь очевидна».

Історична амнезія – бич людства. У ситих і багатих державах громадяни зазвичай не переймаються минулими лихоліттями: нові покоління тримають у пам’яті все менше «незручних» чи трагічних подій минулого, та й не завжди охоче їх згадує. І локальні війни десь – для багатьох далекий світ. Але саме з таких локальних конфліктів минулого століття запалало дві світові війни. Які вбили понад 90 мільйонів населення планети. Третьої світової Земля просто не витримає.

За три десятиліття РФ встигла запалити не одну смертельну пожежу на карті Європи. Молдова, Ічкерія, Грузія. З 2014 року з методичністю холоднокровного вбивці палить й відриває шматками територію України. На Раді Безпеки ООН Представник України Сергій Кислиця оприлюднив порівняння путінських указів про «визнання» окупованих територій – так званої Республіки Південна Осетія та ЛНР. Вони майже ідентичні за формулюванням. Чим не ілюстрація відвертого цинізму агресора?

Світ обурюється. Провідні держави світу озиваються новими санкціями. Федеральний уряд Німеччини заявив, що тимчасово припиняє запуск Північного Потоку-2, яким Росія прагне шантажувати Європу проти України. Сполучені Штати Америки ввели заборону на будь-яку взаємодію своїх громадян з «ЛНР» та «ДНР». Інші держави декларують стурбованість та висловлюють підтримку Україні. Натомість Куба, Нікарагуа та Венесуела за московським сигналом поспіхом визнали незаконні «республіки».

Поки одні політики заспокоюють народ та намагаються стримувати паніку, інші використовують цю можливість, щоб підняти свій рейтинг. Партійні «експерти» обсіли фактично всі телеканали, транслюючи часто полярні «експертні» оцінки.

«Четверта влада» показала свою вразливість в цій гібридній війні. Порушення майже усіх журналістських стандартів на багатьох новинних джерелах. Повнота, точність, правдивість – куди все це поділося? Бійки на політичних шоу в прямих ефірах, сіяння паніки, замість заспокоєння, консолідування народу.

Втім українські ЗМІ все ж таки змогли об’єднатися у День єднання, у нове свято 16 лютого. На телемарафоні, спеціально організованому до цієї дати, журналісти змогли вдовольнитися аргументованими відповідями на різні питання. Та й чималу глядацьку аудиторію вдалося заспокоїти. Значно гірше із соціальними мережами: сайти, на перший погляд, «зважені та умірковані», перетворилися на відстійник неправдивої інформації, думок «диванних експертів», часто пересипаних недоречними, а то й тупими жартами. Нині як ніколи важливо вміти перевіряти інформацію, не вірити всьому, що вичитав чи побачив. Мережі фізично не встигають видаляти всі фейки, тому будьмо пильними!

22 лютого, після засідання Ради Національної Безпеки і Оборони України Володимир Зеленський звернувся до українців. Ось найважливіші моменти з його промови:

  • «Україна однозначно кваліфікує останні дії Російської Федерації як порушення суверенітету й територіальної цілісності нашої держави. Вся відповідальність за наслідки у зв’язку зі згаданими рішеннями покладається на політичне керівництво Росії».
  • «Це підриває мирні зусилля та руйнує наявні переговорні формати. Сьогоднішнім та завтрашніми можливими рішеннями Росія легалізує свої війська, які фактично перебували в окупованих районах Донбасу з 2014 року. Країна, яка вісім років підтримує війну, не може підтримувати мир, як вона це заявляє».
  • «Від наших партнерів ми очікуємо чітких і дієвих кроків підтримки. Дуже важливо побачити зараз, хто наш справжній друг і партнер, а хто продовжить лякати РФ словами».
  • «Ми добре розрізняємо провокації та наступ військ агресора. За нами – правда. І правду ми ніколи не будемо приховувати. Щойно ми побачимо зміну ситуації, щойно ми побачимо зростання ризиків – ви будете про все це знати. Зараз немає жодних причин для хаотичних дій. Зробимо все, щоб так було й надалі».

Українці доконче мають гуртуватися, вже і тепер: нас багато і разом ми нездоланна оборонна сила! Вкрай важливо не вестися на істерію, залишатися з холодною головою, мислити тверезо, щоб діяти рішуче і результативно. Ми пам’ятаємо нашу історію – і славну героїку, і помилки, що дорого коштували… Навчені гірким досвідом, мусимо гукати до світу, скликати на поміч цивілізований люд.

На планеті, начиненій зброєю вселенської руйнівної сили, чужої війни не буває.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company