«Я та інший, або інклюзія в дії»

Виставу-експеримент з такою назвою втілив соціально-інтерактивний театр столичного благодійного товариства «Джерела». Це громадське об’єднання допомагає людям з інтелектуальною інвалідністю освоюватися у соціумі.

За словами ініціаторів, проєкт унікальний та інноваційний: учасники дійства в режимі реального часу досліджують тему інклюзії. Вони по суті є і драматургами, і головними героями вистави. Це не відтворення текстів, реплік, це сплетіння переживань, що виникають тут і зараз, та сучасного фізичного театру як особливого виду оповіді, який бере за основу тіло та рух і створює глибоку метафору…

Соціально-мистецький задум утілювався у кілька етапів. На першому учасники брали участь в ознайомчому онлайн-тренінгові «Перші кроки в спілкуванні». Так занурювалися у тему проєкту. Далі актори соціально-інтерактивного театру та студенти вишів перебралися у місто Богуслав Київської області, на 10-денний інклюзивний театральний тренінг. Мешкали під одним дахом, ділилися своїми реальними історіями, які й стали основою сценарію вистави.

«Я та інший…» уже сім разів показували в різних вишах Києва. Зокрема і для студентів факультету спеціальної та інклюзивної освіти Грінченкового університету.

Експеримент – це не лише вистава, а й публічні обговорення по її закінченні. Саме ці дискусії виробляють спільні погляди на проблему, зближують співрозмовників. Учасники наголошували, що інклюзивні процеси в Україні тільки-но розвиваються, і театральне мистецтво може виконувати значущу просвітницьку місію. Та й мотиваційну – спонукати кожного з нас замислитись про свою персональну участь в інклюзивних процесах.