Суходіл відступає… І наступає

За останні три десятиліття Світовий океан відвоював 115 тис. кв. км планетарного суходолу, а тим часом було осушено близько 173 тис. кв. км водної поверхні. Відтак, за загальним балансом, суходіл на планеті приріс 58 тисячами квадратних кілометрів.

Такі підрахунки  науковців голландського Інституту Дельтарес  (Deltares), повідомляє ВВС.

Штучне осушення низки територій, зокрема й прибережних, виявилося значущішим фактором, аніж танення льодовиків та спорудження дамб, йдеться в дослідженні оприлюдненому журналом Nature Climate Change.

Аналізуючи фото зі супутників НАСА,вчені дійшли висновку, що наймасштабніше природне заводнення виникло в Тібетському нагір’ї, де розталі льодовики утворили нові велетенські озера.

Натомість планетарним прикладом зворотних процесів стало Аральское море, донедавна четверте за величиною озеро у світі. З 60-х років минулого століття воно прискорено міліло через інтенсивний забір води з річок Амудар’ї та Сирдар’ї, що його наповнювали. Нині Аральське море розпалося на два озера і практично цілковито висохло.

На цій мапі світло-зелені ділянки – райони осушення, а блідо-блакитні – водна поверхня, яка 30 років тому була суходолом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company