Таємний сенс узорів

Для українців вишиванка – не просто вбрання. Вишиванка – наша ідентичність, символ української нації, наша історія та культура. В ній зашифровано генетичний код народу.

Кожен візерунок, кожна деталь на традиційній українській вишиванці мали своє значення і призначення. Тут не було зайвих елементів, у кожної квітки своя роль: оберегова, значеннєва чи сакральна. Українці щиро вірили, що вишита сорочка є захистом від усього лихого, що могло статися в житті людини, і намагалися узорами закодувати щастя, волю, життя та долю. Кожен разочок, зірочка чи квіточка щось означають. То яке значення має орнамент на українському національному одязі?

Калина – символ безсмертного роду. Червоний колір символізує любов, багатство, материнство, красу та продовження роду. Зазвичай цвіт калини зображали на весільних вбраннях та рушниках, та передавали через матір, доньці.

Наші предки вірили, що мак – оберіг від злого духу та символ збереження роду.Також він символізує пам’ять про загиблих бійців. Ці квіти прикрашали вишиванки дівчат з роду загиблого воїна, а також впліталися в їх віночки, що означало їх пам’ять і обіцянку продовжити і зберегти рід.

Орнамент із виноградною лозою та гроном символізує родючість, сімейне щастя, радість та народження дитини. Лози в’ються на чоловічих і жіночих сорочках. Також виноградом прикрашали весільні та родинні рушники.

У квітці лілії – символ дівочої краси та чарів. Зазвичай її вишивали на сорочках молодиць для привертання чоловічої уваги. Традиційно лілею зображають у вигляді трьох елементів: квітка, бутон і листя, що символізує триєдність: зародження життя, його поступовий розвиток і нескінченний розквіт.

Пшениця уособлює щасливий добробут, духовний спокій та багатство. З давніх-давен це зерно асоціюється з хлібом, паляницею. Її колоссям звикли прикрашати рушники, на які кладуть весільний коровай.

Берегиню зображають як невеликий горщик з квітучим деревцем. Вона символізує життя та природу. Хранительку вишивали на рушниках та сорочках, щоб підкреслити зв’язок з родом та захист, що його дає рід.

Соколи, голуби та півні є символами міцного шлюбу. Їх вишивають на весільних рушниках. Дуже важливе розташування: голови мають прилягати одна до одної. Також у дзьобику птахи можуть тримати гілку калини як символ любові. Ластівка – символізує добру звістку. Український народ з великою повагою ставився до цих пташок, адже вони є вірними супутниками людської оселі та символом благословення сім’ї.

Зірки пов’язані зі Всесвітом. Такі узори поєднують в одну форму, яка називається Алатир, тобто оберіг від злого духа та негативу, захист від хвороб і безсилля.

Для українського народу, вишиванка – святиня, яку передавали з покоління в покоління. Особливе шанобливе ставлення нашими предками до вишиванки пояснювалось не лише тим, що вона неймовірно красива, а й тим, що вона оберіг. Вишита сорочка була і є захистом від нечистих сил та недобрих слів. Історія вишивки та її розвитку зберігає в собі ознаки та особливості різних епох, що є важливим джерелом для вивчення історичної спадщини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company