Біда навчить

У Фонді «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології та за підтримки фундації «John Fell Oxford University Press Research Fund» порівняли, як війна вплинула на думку українців про друзів, ворогів та стратегічні цілі держави.

Опитали 1000 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення 11-ти областей України, зокрема, західних та центральних. Максимальна випадкова похибка в результатах, стверджують ініціатори опитування, не перевищує 2,2%.

Україну в Європейському Союзі бачать 89% населення зазначених регіонів. У порівнянні з попереднім дослідженням, яке соціологи «Демократичних ініціатив»  проводили в лютому, симпатиків ЄС збільшилося на 16%.  «Результати руйнують стереотип про те, що лише західні області найбільше підтримують євроінтеграцію,  прокоментував цю позицію виконавчий директор фонду Петро Бурковський.  А ось бажання респондентів щодо ймовірності вступу до євразійського економічного союзу з росією, білоруссю, Казахстаном, яке й так було низьким, практично знівелювалося: в лютому-грудні 2021р. «за» було 3% опитаний, у лютому 2022 р. – 1%, у травні  0%».

Побільшала кількість тих, хто підтримує вступ до НАТО: 74% населення західних та центральних областей воліють, аби Україну прийняли до цього оборонного альянсу. За час війни армія українських прихильників НАТО збільшилася на 5%.

Відбулися відчутні зміни в геополітичних симпатіях населення. Від 63 до 66 % респондентів вважають, що найкращі друзі України – Польща, США та Велика Британія. Симпатиків Великої Британії додалося на 61%, Польщі –  на 30%, США –  на 25%. Зате стрімко зменшилося тих, хто вважає щирими друзями України Німеччину, Угорщину та Грузію.

Що ж до причини нинішньої війни, то 96% населення західних та центральних областей України переконано: її ініціювало політичне керівництво росії. А 54% українців покладає відповідальність за цю війну на росіян. «У нас виникло припущення, що чим ближче проживають люди до зони кофлікту, тим радикальніші у них погляди», – зазначив Петро Бурковський.

За досягнення миру з росією шляхом поступок України у переговорному процесі виступає лише 2% опитаних. Більшість опитаних підтримує ідею звуження переговорів з агресором винятково до гуманітарних питань (44%). Вірять у перемогу – 94% громадян.  91%  виступають за повний розрив усіх стосунків з російською федерацією. Включно з економічними та дипломатичними.

У культурній сфері також очікується тотальна відмова від всього «братського»: порівняно з груднем 2021 року у травні 2022 року на 14% збільшилася суспільна підтримка повної заборони трансляції в Україні виступів російських артистів та фільмів, виготовлених в рф. Такі кроки держави схвалює 71% опитаних.

Схоже, народ наш лише тепер усвідомлює заклик Миколи Хвильового майже столітньої давнини – «Геть від москви!».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company