Герострати наступають

Ці фото оприлюднено на сторінці Ukrainian Modernism від користувача Dmytro Soloviov. Пан Дмитро повідав про те, що керівництво готелю «Турист» демонтувало монументальне панно «Місто на семи горбах» видатної художниці-шістдесятниці Галини Сильвестрівни Севрук. Мовляв, «не вписувалося» в новий готельний інтер’єр.

Величезне керамічне панно, на якому зображено прадавній Київ і видатні кияни давнини – Ярослав Мудрий, княгиня Ольга, Агапіт Печерський, Клим Смолятич, прикрашало готель з 1987 року. Галина Севрук працювала над монументальним твором 7 років. Лише на монтування панно пішло 2 місяці. Демонтували ж його значно швидше – за день.

Шматками відвезли на склад. Подія викликала бурхливий резонанс. І вже наступного дня в готель прибули журналісти, мистецтвознавці, активісти, привезли пані Галину Севрук.

Галина Сільвестрівна в присутності директора готелю Віталія Драгана пересвідчилась, що всі частини панно цілі, що зберігаються в належному стані, на території готелю. Основне тепер – передати твір музеєві…

На жаль, таким історіям судилося множитись і вибухати по всій Україні. Аж поки не узаконимо реєстр пам’яток, і держава не візьме їх усіх під охорону.

А поки що в Україні твори монументального мистецтва юридично не існують, бо ніяк не обліковані. Через це з 1991 року сотні мозаїк і барельєфів перестали існувати і фізично. На відміну від нашої недалекої сусідки Литви, де кожна скульптура на балансі населеного пункту, а тих, хто шкодить монументальним творам, розшукує поліція.

В України зникає характерна архітектура, міста стають схожими одне на одне, характерність зникає з архітектури, з мистецтва, з побуту – з жалем зауважила директору готелю Галина Севрук, дивлячись на порожню стіну, яку ще за день до того прикрашала унікальна оздоба.

Колись колективний мистецький твір, співавтором якого була Галина Севрук, вже били-трощили герострати. Компартійні. Йдеться про варварський погром знаменитого «Шевченкового вітража», створеного до 150-річчя Великого Кобзаря у фоє Червоного корпусу Київського університету імені Тараса Шевченка. Проти цієї поруги тоді виступили шістдесятники, кращі представники творчої інтелігенції республіки. Схоже, старе уселенське поганьбисько повторилося вуже в незалежній Україні. Але тепер цинічніше, під гучну аматорську базгранину безродьків-скоробагатьків про «мисецький неформат».

Це вже напасть – тотальне засилля отаких зайд-бізнесюків. Вони із шкури пнуться, аби прибрати до липких рук Україну. І її серце, стольний Київ. Список нинішніх «мерських» претендентів – красномовний доказ.

Ось і тут, у готелі «Турист» чужа чужаниця (не духовні кияни) нищить до голих стін дивотвір знаменитої художниці, блискучу історико-мистецьку візитку української столиці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company