Коли тобі нав’язують темряву, а ти вперто рухаєшся до світла

«А квіти я буду малювати і малювати, бо я так люблю над ними працювати, що й слів не знайду, аби висказати ті почуття до їх любовімоєї великої любові!»

Неймовірна, незбагненна, неосяжна українська художниця Катерина Білокур. Для неї її богданівські квіти стали порятунком та життям вічним. Для нас – Магією непроминущого і всеохопного Мистецтва. Недаремно хрещеними батьками, які відкрили світові художній геній богданівського самородка, стали король української поезії Павло Тичина і королева української пісні Оксана Петрусенко.

a94b0d8cc9c6Її Полотна зіткані з Поезії і Пісні. Як неповторне Слово ще одного славетного українця Миколи Гоголя. З Гоголем найчастіше порівнював мистецьку велич Катерини Білокур Олесь Гончар. І залишив у своїх «Щоденниках» вислів  художниці, який вважав «великою правдою»: «Людина – це очі, а потім все, що довкола очей».

Нині чи не найбільша колекція її шедеврів – у столичному Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. Вона серцем вчувала у квітах живих істот, здатних дихати, говорити, бачити, переживати. Тому-то ніколи не зривала їх та не приймала дарованих букетів. І коли Катерину запитували як вона малює, відповідала просто: «Сидячи біля стеблинки з квіткою, з натури. Зірвана квітка – вже не квітка…» Іван Гончар, славетний скульптор й етнолог, автор пам’ятника Катерині Білокур у Богданівці,  зауважив: «…зверніть увагу — скільки художників писали квіти?! Не перерахувати! Писали чудово, тонко. Вони ввійшли до золотої скарбниці світового мистецтва. Однак ті їхні натюрморти з квітів не стали творчою долею майстрів пензля, а в Катерини Білокур стали! Ними вона, як довело життя, вславилася на весь світ. Так ніхто не опоетизував квіти, як вона!» Це був магнетизм чи воістину небесний зв’язок: квіти і людина відчували одне одного. Квіти чули її, голубили її своїм зором, говорили з нею, а вона переносила це на свої Полотна. На ті, які згодом підкорять світ і потрясатимуть людей, навіть таких велетнів, як Пабло Пікассо.

bilokur_2Вона жила з квітами душа в душу. Це тоді, коли не треба слів, тільки очі, сповнені щирого захоплення. З простої ромашки творила ідеал. Який не знає байдужих, бо справжня краса бачить вас до глибин душі. На її картинах нема другорядного: кожна стеблинка, кожен листочок, кожна пелюстка витворені, возвеличені з такою шанобливою ніжністю, як це було лише у Першотворця Світу. Буяння, розмаїття живих барв притягують, поглинають, усотують. І ось я вже не біля, а на її «Колгоспному полі», в облозі маків і волошок… Нишкну, тамуючи подих, аби не зомліти від тої живучої краси. Таке воно мерехтливе, таке тендітне: здається, лише слово – і все зникне…

Її «Мальви та троянди» – немов дві величні сестри, але з різними долями. Від мальв одвіває печалю та гірким сутком. Як у тій пісні:

Заснули мальви біля хати,
Їх місяць вийшов колихати…

А троянда аж пашить пристрастю. І диво: на цьому полотні вони так доповнюють одна одну – поставами чи переливами зелено-червоної барви.

колгоспне полеКвіти Білокур – завжди зоріють у небо. Так вона стелила стежку до світла. Вихід із темряви, осоружних рамок, сірої буденщини. Її не розуміли, та вона й не прагнула розуміння. Кидали вслід каміння поголосу, обмов, пліток, а вона лише зорила смутком на той світ, де «люди, люди небораки», і від того ще більше любила своє прекраснолике дивоцвіття.

«Кавун, морква та квіти». Важко й уявити, як буденний овоч, звичайнісінький плід, знайому півонію можна було перетворити у спалах, у щось нереальне, неземне, іншопланетне. Мистецтвознавці назвали б це сміливим експериментаторством, а вона писала свої натюрморти як геніальні поезії чи симфонії. Щиросердно.

Люди люблять щирість. В усьому.

 Сонцем світяться її витвори. Перемогою та уселенським щастям.

… Вечоріє. «Квіти біля берізки увечері» танцюють на моїх очах пристрасть щастя. Так легко, так крилато: дотик – не руками, а серцем… Великим і гарячим, як її «Півонії».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company