В далеких 1917-1927 роках світ охопила пандемія «сонної хвороби», від якої не було ліків. Захворювання вражало головний мозок, і люди ставали немічними та безсилими. Когось недуга вкладала на 3 дні, а когось – і на 30 років. Вчені не могли пояснити причини ані появи цієї напасті, ані її несподіваного зникнення. Пізніше цю хворобу прозвали «летаргічним енцефалітом», але і для науки, і для загалу вона так і лишилася загадкою.
Пізніше британський історик, невролог і письменник Олівер Сакс підбив підсумок: виявилось, що в світі цією болячкою перехворіли 5 мільйонів людей, третина з яких померли… 1977 року Сакс написав книжку «Awakenings» («Пробудження»), за мотивами якої через 13 років з’явився фільм з чудовими Робіном Вільямсом та Робертом де Ніро у головних ролях.
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2021/01/gi0078.png)
Кінострічка привабила вже своєю назвою. Пробудження від чого? Чи не про якусь жахливу симптоматику цієї загадкової хвороби йтиметься? Про перебіг сковування, паралізації людської свідомості? Адже так діє це лихо; не вбиває її, а лиш робить «суцільну ніч». І не тотально усім – лише «обранцям», приреченим на такі муки. …Вражає епізод: «пожвавлення» поміж пацієнтів, які перебувають у летаргічному сні, – від дії експериментальних ліків.
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2021/01/gi0079.jpg)
Кінофрагмент неймовірно простий, але який же він емоційно потужний! Так в усій повноті радіють людському життю, усвідомленому, земному. Пацієнтів пощастило повернути у цю радість на мізерно короткий час, проте вони прожили той відтинок життя уповні щасливими! Вони танцювали, співали, спілкувалися, закохувалися, всім серцем відчували…
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2021/01/gi0080.jpg)
А це іноді більше і краще, ніж латентні «історії повільного вмирання» фізично цілковито здорових людей, які усвідомлено «куняють» все своє життя…
«Ось що ми повинні цінувати: робота, ігри, дружба, сім’я. Ось що по-справжньому важливо, ось про що ми забули – про прості речі», – відкриває здавалося б просту істину один із героїв фільму.
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2021/01/gi0081.jpg)
Сумна історія, яка спонукає глядача напружити уяву, не стримувати емоцій і неодмінно знайти в собі вільний закамарок для щирої ніжності, співпереживання, співчуття. Бо ці кіношні недужі, які здаються «особливими», насправді «одні із нас». Навдивовижу правдиві екранні образи з магічною силою «пробуджувати». Як це, врешті, вони зробили і зі мною.
Залишити відповідь