На Bihus.Info тиснуть…

Офіційний ютуб-канал Bihus.Info оприлюднив відео, назване «Ми їх ЗНАЙШЛИ! Спецоперація СБУ проти журналістів: обличчя, імена, наслідки». За результатами власного розслідування журналісти стверджують: операцію прослуховування та відеозйомки їхніх колишніх колег проведено за наказом одного з департаментів СБУ.

Передісторія

16 січня на ютуб-каналі інформаційного ресурсу «Народна правда» було опубліковано відео, як працівники Bihus.Info вживають щось, схоже на наркотики, та аудіозапис їхніх розмов про купівлю чогось, що на слух теж скидається на наркотичну речовину. Засновник проєкту Денис Бігус того ж таки дня оприлюднив заяву: «Звісно, прослуховування і спостереження були незаконними, а цілі тих, хто записував, зрозумілі… На жаль, частина команди порушила наші принципи і цінності, наслідком будуть жорсткі кадрові зміни».

За кілька днів «Народна правда» видалила скандальний відеозапис зі свого ютуб-каналу.

Шпигування

Представники СБУ з 15 по 22 грудня під виглядом замовлення корпоративу двічі приїжджали до відпочинкового комплексу, де згодом працівники Bihus.Info влаштували свою вечірку. Представники спецслужби оглядали приміщення комплексу, в’їзди на територію, розташування камер спостережень.

26 грудня, в переддень заїзду команди Дениса Бігуса, до комплексу прибули 30 людей, частина з них привезла великі валізи, в яких, імовірно, була необхідна спеціальна техніка. Всього, за даними журналістів, Служба безпеки могла встановити приховані камери у сауні та щонайменше у восьми кімнатах – у вішаках для одягу, стінах, антресолях тощо. Про це повідомляється у відеоматеріалі Bihus.Info від 5 лютого.

Докази

Оглядати приміщення, а згодом і бронювати номери приїздив чоловік на ім’я Ігор. Камери відеоспостереження зафіксували, що номерні знаки автомобіля на якому він приїхав, «ліві». Насправді вони належать авто, знятому з реєстрації. Право використовувати такі номери в Україні належить лише правоохоронним органам.

Номер, з якого Ігор телефонував, звісно ж, «одноразовий», та попри це хтось таки встиг записати його в телефонній книзі як «Ігор Сбу». Як виявилося згодом, це – Ігор Кравченко, полковник, член Департаменту захисту національної державності. В камерах спостереження «засвітилися» ще двоє співробітники СБУ, прізвища яких установлено.

Мотиви

Чи існує якесь кримінальне провадження проти когось із співробітників редакції «Bihus.info», спецслужби чітко не відповіли.

«У відповіді СБУ йшлося про якусь кримінальну справу Національної поліції за статтею 307 Кримінального кодексу України (незаконний обіг наркотиків, – ред., – йдеться у відеоматеріалі Bihus.Info.

Чому цією «наркотичною» справою займався Департамент захисту національної державності? Невідомо. Яким чином матеріали телефонного прослуховування та відеозапису прихованих камер опинилися на «сміттєвих» Youtube-каналах? Теж таємниця.

Також після огляду місця подій Служба безпеки повідомила про відсутність будь-яких «технічних пристроїв та слідів їх встановлення». Втім Денис Бігус стверджує, що виявив отвори під камери у гіпсокартоні, просто відкрутивши вішалку на стіні кімнати, де ночували журналісти.

31 січня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення з посади керівника Департаменту захисту національної державності Романа Семенченка. Ще тоді в СБУ прокоментували звільнення, натякнувши, що кадрове рішення пов’язане з перешкоджанням роботи ЗМІ.

Було б смішно, якби не так сумно

Складається враження, що замість виявлення проросійських медіа та пошуку колаборантів СБУ слідкує за журналістами, які працюють проти корупції в Україні. 30 людей, двотижнева підготовка, мобілізація зусиль і технічних засобів – усе начебто для того, щоб знайти кількох клієнтів дилерів наркотичних засобів.

Як такі скандали впливають на становище України в зовнішньополітичному контексті? Гірше, ніж можна собі уявити. Коли одні домагаються підтримки Заходу, інші дають підстави вважати, що ми цього не заслуговуємо. Невідповідність України західним стандартам демократії, знищення вільної преси, тиск на борців з корупцією – тези, які постійно крутяться в російському інфопросторі і тепер отримали своє підтвердження. Подяка всім активістам, які свідомо не виносили у публічну площину факти тиску, з якими останнім часом стикалися.

Чи візьме Володимир Зеленський справу під особистий контроль і чи завершиться ця історія покаранням винних, покаже час. Та можна бути певним, що розслідувачі з Bihus.Info свою роботу не згорнуть. Денис Бігус повідомив про набір нових операторів. Наголосивши: до свого резюме кожен «новобранець» неодмінно мусить прикріпити довідку від нарколога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company