Суспільна солідарність проти владного егоїзму

Україна продемонструвала: сильною є та демократія, у якій суспільство готове захищати себе й свою державу. Про це сказав політолог і співзасновник «Національної платформи стійкості та згуртованості» Олег Саакян на пресконференції про успіхи та невдачі української політики.

Учасники розмови з представниками преси зазначили: відкритий діалог між Президентом Зеленським і путіним неможливий, поки окупант топче і плюндрує нашу землю. Запрошення України на недавній саміт лідерів Великої двадцятки уже вагомо засвідчує про позиціонування суб’єктності нашої держави у світі. І навіть формат, у якому Володимир Зеленський оголосив свою промову, не є принципово важливим. Найважливіше, що Україна була присутня на цьому заході.

Директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко наголосив, що світ залежить від України, бо саме вона нині відчутно впливає на майбутнє Європи. Війна розширюється, але визначити, наскільки далеко здатна зайти росія, неможливо. Вторгнення в Україну стало точкою зворотного відліку для країни-терористки.

Олег Саакян звернув увагу на початок «транзиту влади» в росії: щоб отримати політичну силу, тепер, на його думку, не потрібно бути в близькому колі путіна – достатньо мати приватну армію, налагоджену комунікацію із Заходом та можливість забезпечити паралельний імпорт. Російський політикум, вважає експерт, помітно зосереджений на власному впливові і не завжди орієнтується на президента. Це говорить про те, що путін не матиме прямих наслідувачів. Наступне керівництво росії визначатиметься шляхом конфліктів та домовленостей. А тимчасом у світі формується так званий клуб диктатур, до якого входять росія, Північна Корея та Іран. Інші авторитарні держави не готові до такого позиціонування себе на міжнародній арені.

Аналізуючи внутрішньополітичну ситуацію в США, зокрема підсумки парламентських виборів, політексперти розділилися в думках. Віктор Небоженко вважає, що від цього залежатиме майбутня підтримка Сполученими Штатами України. Заява Трампа про участь у виборах означає можливу появу персональної політики. Натомість Олег Саакян сумнівається, що нова розстановка сил в американському політикумі істотно вплине на обсяги допомоги Україні. Ми не втратимо підтримку, бо для них це є питомою позицією, зауважив експерт. І додав: прихильники України є в обох партіях.

А український політикум має свої мінуси, з якими слід розбиратися після перемоги. Політолог Костянтин Матвієнко виділив з-поміж них збереження тієї системи корупції, що була характерна для минулої української влади. Під час війни неодноразово йшлося про те, що особи, які належать до команди Зеленського, банально крадуть гуманітарну допомогу. І то в особливо великих розмірах. Добре, втім, що влада цього не приховує – разом із суспільством намагається виявляти ганебні факти і карати злочинців.

Помилкою вважають експерти намагання нинішнього політичного керівництва зберігати в умовах воєнного стану інформаційну монополію. На їхню думку, телемарафон «Єдині новини» обмежує свободу слова в Україні. А водночас недостатньо ефективно налагоджено комунікацію із суспільством. Саме через це поширилася паніка після новин про можливу евакуацію киян. Інформувати населення про заходи безпеки має влада, а не іноземні ЗМІ. Держава повинна реагувати на можливу проблему до того, як ця проблема актуалізується. Суспільство злютувалося, але інституційної мобілізації досі не відбулося. Владі потрібно комунікувати з усіма сферами життєдіяльності суспільства – від церкви до комунальних служб і волонтерів.

Звісно, є позитивні суспільні зрушення. Найпомітніше – зародження інституту репутації. Люди, запевняють експерти, вже точно не забудуть про зради, корупцію та крадіжки. Етика егоїзму змінюється етикою солідарності та відповідальності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company