В глибини рідної історії

Відомий український історик Владлен Мараєв (автор YouTube-каналу «Історія без міфів») в одному з інтерв’ю розповів, що з початком повномасштабного вторгнення росії інтерес до історії України значно пожвавився. Це помітно навіть за кількістю нових передплатників на каналах з історичною тематикою.

Проте не YouTube єдиним. Українські книгарні теж мають у своїх топах книги, які дають базові знання з історії. Така собі хронологічна нитка, на яку можна нанизувати намистини подій.

Ось кілька перлинок з цієї нитки, що, як на мене, варті особливої уваги.

«Російсько-українська війна. Повернення історії», Сергій Плохій; видавництво КСД

Ці події були передбачуваними і прогнозованими. Та попри це 24 лютого 2022 року світ здригнувся від жаху. Схоже, ніхто не очікував війни такого масштабу. Бо виявилося, що жодна країна не готова до неї. Відтак найбільший у Європі воєнний конфлікт після Другої світової війни розгортається за непрогнозованим сценарієм.

У своїй новій книжці професор Гарвардського університету Сергій Плохій ретельно аналізує повномасштабне вторгнення росії, його витоки, перебіг та можливі результати. Чому путін наважився розпочати війну? Як українцям вдається чинити такий шалений опір «другій армії світу»? Як на тлі всіх цих подій відбувається об’єднання Заходу й повна ізоляція росії? І якими будуть наслідки війни для України, росії, Європи та цілого світу?

«Короткий курс історії України», Олександр Палій; видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Ця книжка покликана дати зрозуміти, яким було життя українського народу з давніх часів. Своєрідний стислий посібник з історії розповідає про перемоги та поразки України, її ворогів і героїв, стійкість духу її народу та спроби його підкорити.

Знаний історик і політичний консультант описує найважливіші повороти в розвитку України упродовж її багатющої історії – від предтечі, виникнення Homo Sapiens та Льодовикового періоду і до подій останніх п’яти років.

Є також англомовна версія книжки, яку можна подарувати друзям закордоном.

«Світові війни. Навігатор з історії України», Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська, Ігор Цеунов, Діана Житня-Кебас; видавництво «Портал»

Путівник по історичному періоду 1914-1945 років розкриває передумови Першої і Другої світових воєн, їхній перебіг і наслідки для світу. Описує розпад імперій і революційні хвилі, висвітлює особливості тоталітарних режимів і виклики міжвоєнного періоду. Розглянуто політичне формування України в часи екстремального насильства. У книжці йдеться і про культуру міжвоєнного періоду, світогляд людей того часу. Аналізується, як творилися воєнні міфи в різних країнах. А психологічний коментар дозволяє переосмислити життєві стратегії та усвідомити психологічні наслідки цього травматичного періоду.

«Мазепа. Право на шаблю», Віра Курико; видавництво «Портал»

Визначний козацький діяч, романтизований у європейській культурі: його образом надихалися Вольтер, Гюго, Ліст, Байрон. Ще за гетьманового життя російський цар розв’язав проти Мазепи інформаційну війну, і ось уже четверте століття Москва його проклинає, а українці — славлять. Хто він? Герой своєї батьківщини, зрадник, романтичний коханець? Ця книжка – спроба ще раз проаналізувати, що ми знаємо про Мазепу, його чималу роль в історії Європи, непрості рішення та яскраве життя.

«Повоєнний СРСР. Навігатор з історії України», Валентина Мержиєвська, Діана Житня-Кебас, Олександр Маєвський, Ігор Цеунов, Юрій Шаповал; видавництво «Портал»

Книжка охоплює історію України від закінчення Другої світової війни в 1945 році й до відновлення незалежності 1991 року та пропонує ґрунтовний огляд політичних, економічних і культурних подій повоєнного часу. Автори вписують українську історію в ширший європейський і загалом світовий контекст: показують долю українських земель на тлі повоєнного перекроювання кордонів, виділяють зв’язки між українським культурним опором тоталітарному режиму і європейськими революціями 1968 року тощо.

«Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи», Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький; видавноцтво «Портал»

Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Цю книжку створено, щоб пояснити суть цієї планетарної катастрофи тим, хто народився вже далеко по ній. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Його тут показано в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному.

Книжка чудово послужить підліткам, для розуміння, що таке Чорнобиль, чому важливо знати і пам’ятати про нього, а головне, що стало причиною найбільшої техногенної катастрофи.

«Бунт проти імперії. Українські шістдесятники», Радомир Мокрик; видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Поняття «шістдесятництво» охоплює низку культурних феноменів, багато людських доль та літературних творів. Книжка пропонує читачеві мандрівку в мікросвіт українських шістдесятників – молодих людей, котрі творили нову культуру в час хрущовської «відлиги». Заглиблення у світ, який усупереч імперативам радянського тоталітарного режиму засновувався між непересічними молодими талантами на принципах солідарності, взаємопідтримки та поваги.

Вперше оприлюднено багато світлин з архівних фондів та сімейних архівів.

«Архіви КГБ. Невигадані історії», Едуард Андрющенко; видавництво «Vivat»

Документи радянських органів держбезпеки, розсекречені в Україні, стали справжнім клондайком для дослідників і журналістів. Місяць за місяцем, рік за роком історії, знайдені Едуардом Андрющенком в архівних справах, перетворювалися на статті для українських та закордонних видань. Героями цих історій стали видатні митці та цинічні вбивці, агенти та чекісти, втікачі та шпигуни. Хтось підписує абсурдні зізнання, а хтось дивом рятується від смерті. Хтось планує замах на рідних, а хтось відправляється в табори через власну балакучість. Хтось лишає зухвалі послання для КГБ, а хтось бачить, як знищують результат його багаторічної праці. Всі ці епізоди дозволяють краще зрозуміти складне й повне протиріч життя українців в умовах радянського тоталітаризму.

* * *

Кожна з представлених книжок розповідає про велику частину історії України, яка ніколи не стояла осторонь, а завжди тісно перепліталася зі світовою. Світові війни, окупація часів СРСР, Чорнобиль, багато інших фактів роками видозмінювалися у трактуванні. Саме тому важливо відкрити цю скриню, викинути мотлох і заповнити її правдивим, непідробним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company