ВІЧНИЙ СПУДЕЙ

Україна і світ відзначають 300-ліття Григорія Сковороди

Він один із найдавніших наших світочів. Але це аж ніяк не заважає йому сяяти із глибин трьох століть! Ще й бути молодим. Бо його справді-таки любить молодь. Можливо, тому, що в уяві віддалених поколінь Сковорода – вічний учень і вічний мандрівничий, який, не вдовольнившись знаннями за партою, вирішив здобувати їх у самої природи.

Так, мова, якою наш славний предок виливав на папір свої думки, далека від нині вживаної. Й, очевидно, мав свій резон Михайло Грушевський, коли писав, що «час руйнування старого ладу» відбився на Сковороді «байдужістю до національних і соціальних питань». Але чужим прибульцем ми Сковороду точно не вважаємо. Його макаронічна мова, якою слугувалися тодішні майстри пера, цілком зрозуміла і ясна. Так, після Сковороди у нас з’явиться Іван Котляревський і запустить «відцентровий механізм» тяжіння до полтавсько-київського діалекту, основи літературної мови, яку сфундаментують Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський. Додавши власної сили та міцності цій конструкції, яка нині є індикатором українства. «Перший розум наш…», – охарактеризував Григорія Савича Сковороду поет Микола Вінграновський.

Звісно, воєнний стан не передбачає проведення масових дійств, але в Україні повсюдно проходять локальні заходи: громадськість ушановує Григорія Сковороду. І найперше – в тих місцях, де він жив і «походив»: на Полтавщині, Київщині, Харківщині.

Національна спілка письменників України спільно з Національним історичним музеєм України проведуть 7 грудня «Сковородинівські читання», в аурі експозиції «Світ Григорія Сковороди». В інтер’єрі раритетів давніх часів (рукописів, малюнків, першодруків, вжиткових речей) звучатимуть вірші як самого Григорія Сковороди, так і поезії про нього у виконанні сучасних українських авторів. Запрошено відомих майстрів слова, лауреатів літературної премії імені Григорія Сковороди, дослідників його творчості. …

Найбільшою ж народною вдячністю Григорію Савичу була б масова читацька увага до його творів. Хай не всі глибокі філософські сентенції вдасться одразу зрозуміти, але синергію сковородинівського Слова кожен точно відчує.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company