Дебатерка

У голові не вкладалося, як за 15 хвилин я маю підготувати семихвилинну промову, – перше, що згадує студентка Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Анастасія Сенелюк про свій дебют у дебатах.
Доля звела дівчину з новим захопленням випадково. Але публічні виступи, які раніше лякали студентку, тепер стали її «козирем у рукаві».

Найкраще рішення

– Про існування дебатного руху дізналася під час ярмарку студентського самоврядування у моєму інституті, – розповідає Настя. – Столик з представниками дебатного клубу «IIR debate club» був далеко не першим, який привернув мою увагу. Але я все ж залишила тут свої контакти. З єдиним наміром: разом із друзями просто піти глянути на презентацію.

Насправді ж це рішення стало для дівчини визначальним. У цьому впевнилася на першій же презентації показового раунду: досвідчені дебатери показували на що здатні. І взявши волю в кулак та поборовши острах виступів, Анастасія наважилася написати свою першу промову.

З цього все й почалося.

Попри нерелевантні аргументи, логічні прогалини новачків, організатори створили якісний зворотній зв’язок і вже цим надихнули не одного студента продовжити свій шлях у дебатах. Зокрема й Настю.

– Вже на першій грі відчула задоволення від потоку ідей, який може генерувати мозок. Від азарту довести свою позицію, яку ще п’ять хвилин тому не могла викласти сама собі на папері.

Спортивна жага та залізні аргументи

– Сприйняття дебатів як спорту, шалена мотивація кожного учасника і просто чудові вихідні з новими людьми в іншому місті переконали, що це моє, – зізнається Анастасія.

Пояснює: в дебатах кожен стикається з викликами, які має подолати. Каже, особисто для неї такими викликами стали безперервні семихвилинні публічні виступи, у яких оцінювалося кожне слово.

– Те, як людина орієнтується в обраній сфері, наскільки глибокі має знання і ступінь розуміння проблеми, прямо відображається на якості і структурованості промови, – запевняє Анастасія. – Не так важко завчити схему, за якою будується аргумент чи відповідь, складніше вкласти в цей аргумент виключно важливу, слушну, релевантну інформацію й донести її переконливо.

Оце і є простий секрет Анастасії. Хтось приходить у дебати з бажанням нових знайомств, інші за кубками та перемогами, ще дехто за розширенням світогляду. А Настя найбільше цінує момент виголошення промови, до якої добре підготувалася. Відчуття повної віддачі, коли тему подумки розкладено по поличках, коли мозок вибудовує логічні ланцюжки, – найприємніше для неї. Кожен раунд – це можливість урахувати минулі невдачі і довести собі, що ти розвиваєшся.

Так Анастасія потрапила до півфіналу Всеукраїнського дебатного турніру «Галицько-Волинський кубок», здобула перемогу в трекові новачків Всеукраїнського дебатного турніру «3V» та вийшла у фінал Волинської дебатної ліги. Брала участь у Міжнародному дебатному турнірі «Zagreb Pro-Am», і там уперше представляла свою промову серед англомовних учасників.

Стиль життя

Працелюбність та вміння сприймати критику – головні риси дебатера. Робота над собою та вміння глибоко аналізувати теми, думати швидко і наперед, застосовувати логіку та відділяти головне від другорядного – те, без чого важко досягнути успіху в цій справі.

– Дебати проникають усюди, і ти сам не помічаєш, як серед друзів більшає дебатерів, кожна прочитана стаття змушує задуматись про потенційний конфлікт для теми, а майже всі вихідні заповнені турнірами. І найголовніше – аналітична структура мислення починає допомагати в житті: як на семінарах, іспитах в університеті, так і щоденно, коли щось вирішую.

Щоб стати переможцем, недостатньо просто готувати промови та робити висновки, слід переглядати дебатні тренінги, найкращі раунди світових чемпіонатів, багато читати та окремо тренувати кожну навичку.

– Дебати – це не те, на що цікаво дивитися, значно цікавіше спробувати самому, – впевнена Анастасія.

Дебатні можливості

– Багато хто обирає для себе основним методом вдосконалення навичок практику: участь у тренувальних раундах та турнірах. Ті, хто ставлять за мету перемоги, багато і по-різному тренуються.

Аби долучитися до дебатів, треба наважитися, зробити перший крок. Анастасія постійно моніторить «дебатні новинки» і радить іншим хоча б раз у житті спробувати себе в ролі дебатера чи дебатерки. Нині вона стажується у Klitschko Foundation, і має змогу долучитися до роботи над Democracy Hub – проєктом для молоді, який містить кілька активностей: тренінги, дебатний турнір та онлайн-курс. Ті, хто хоче долучитися до дебатного життя, може зробити це вже зараз. Анастасія вірить: усе починається з бажання, а мрія – це найсильніший рушій.

Для вивчення та підготовки до дебатів дівчина радить звернути увагу на такі ресурси:

HWS ROUND ROBIN – канал одного з найкращих світових турнірів;

фінал Чепіонату України з дебатів за будь-який рік;

Project Debater – штучний інтелект, що може дебатувати з людьми на складні теми;

Monash Debatingосновний посібник «Твій помічник у дебатах» та тренувальний гайд на сторінці;

Сторінка «Федерації дебатів України» та розклад турнірів;

«Дебатоїн» – онлайн-клуб, у якому збираються дебатери з усієї України двічі на тиждень: у вівторок і четвер;

HUEDC – перший в Україні англомовний онлайн-клуб дебатів, у якому засідання відбуваються двічі на тиждень: у понеділок та п’ятницю;

AIF DC – англомовний онлайн-клуб дебатів із засіданнями щочетверга.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company