Олександр К., солдат 25-ого окремого батальйону ЗСУ, вступив лав Збройних сил у березні 2022 року. Вподобав собі позивний «Шабля». Не стримуючи Читати далі…
Нові реалії життя вимагають відповідного контенту. Українські тревел-проєкти теж адаптуються до сьогодення. Замість вояжів цікавими туристичними місцями України фільмують воєнні злочини Читати далі…
Другий рік Україна протистоїть небаченій у сучасному світі військовій навалі рашистів. Більшу частину окупованих теренів наші воїни вирвали з хижих пазурів Читати далі…
Студентське братство Київського університету імені Бориса Грінченка зазнало непоправної втрати: в районі Токмака загинув Максим Бодяк, студент факультету суспільно-гуманітарних наук. Йому
Психіка намагається захиститися від трагічних подій, хоча це вдається не завжди. Для частини населення у відносно безпечних регіонах війна знову починає
В межах дводенної конференції «Donbas Media Forum-2023», яка щорічно збирає журналістів і медіаменеджерів України та світу, де налагоджується комунікація та обговорюються
Професор історії Єльського університету Тімоті Снайдер переконаний, що перемога України у війні проти Росії дозволить зберегти міжнародний правопорядок, завершити епоху імперій,
Нині ювілей легендарного американського боксера Джорджа Формана: 10 січня йому виповнилося 70! Його слава – усесвітня, він має мільйонні статки, його чемпіонські досягнення – неперевершені, він – легенда.
Сюжетами про Формана сьогодні переповнено голубі екрани, а ще більше рясніє стрічка інтернет-новин, багато говорять про ювіляра на FM-станціях.
Проте в мене є мій Форман. Його запам’ятав на все життя з далеких юнацьких днів. Власне, ще звідтоді, коли переважна більшість моїх ровесників, що жили у «совєцькому заповіднику», про Формана сном-духом не відала й не чула.
… Нам з двоюрідним братом Леонідом – по 15 літ.
У нашому великому селі ми мешкаємо на різних кінцях. Але крепко дружимо, і я лишаюсь ночувати у дядька Колі та тітки Ольги по дві, а то й три ночі поспіль. Мати докоряє: «Шо ж, якшо так, то збирай свої манатки і переходь назавжди до Дриганів (так мою тітку з дядьком кликали по-сільському). А до батька з матір’ю хіба навідуватимешся в гості…». Я відповідаю: «Ну, мамо…».
Важлива обставина, чому я надовго «зависав» у брата: в них уже тоді був чорно-білий телевізор «Горизонт-101» – нечувана розкіш доби «развітого соціалізма»!
Памятаю, як на перегляд багатосерійного совєцкого фільму «Ад’ютант єго прєвосходітєльства» чи польських телесеріалів «Чєтирє танкіста і собака» та «Ставка больше, чєм жизнь» до тітчиної хати набивалося до трьох десятків душ сусідів… Дядьки курили, а тітки гострими і білими зубами лузали соняшникове насіння…
Але чи не найяскравішою сторінкою тих днів, звідки, власне, і Форман спливає, були наші «віп-перегляди» спортивних програм. Найперше – чемпіонатів світу з хокею. Ми з братом знали напам’ять прізвища всіх тогочасних хокеїстів збірних Чехословаччини, Швеції, Фінляндії, я вже не кажу про «вєліколєпниє пятьоркі і вратаря» збірної СССР!
До кола обмежених осіб тих хокейних переглядів довгими зимовими вечорами входили ми з братом, дядько Коля – Льоників батько, і дядько Шура Молько, сусіда, що жив неподалік. Перед нами з братом на приставлених стільчиках стояло по великій чашці молока, кусню домашнього печеного хліба і банка вишневого варення з однією ложкою у ній; перед дядьками на цілий вечір – по склянці сизої самогонки, хліб, товсто накраяне сало з проріззю і по великій цибулині.
Льоників батько, у міру дозованого посмоктування самогону, ставав усе веселішим, балакучішим і щасливішим, незалежно від того, як розвивалися події «на льду», аж поки мало-помалу не «затухав» і вже відверто кимарив на стільчикові, схиливши голову на плече.
Зате дядько Шура не п’янів ніколи. І не вгавав ні на секунду. Він коментував перебіг поєдинків цікавіше, ніж Ніколай Озєров, він навіть перекрикував чехословацького коментатора, якого було чути з мікрофона Озєрова, і що характерно – робив те незвичною, смішною для нас словацькою мовою, яку, здавалось, уже опанував і легко нею послуговувався.
Ми обожнювали дядька Шуру. Він був навдивовижу артистичним і начитаним. Знав усе на світі – від спорту до високої політики, від тенденцій неухильного зростання «благостоянія совєцкіх людєй, строітєлєй комунізма» до речей простих і приземлених – скажімо, що робити з дівчиною чи жінкою, коли за те берешся вперше…
Нам з братом – по 15 літ. У наших юних організмах вже грає гармонь, тобто гормон, а голова – набита сіном, і все довкола – вінегрет. Ніде ніщо, хоч плач, не стикується. Дядько розказує одне, а в школі та у телевізорі – геть протилежне. І нам усе те дуже інтересне, але й лячне та незвичне.
Ми слухаємо дядька Шуру з відкритими ротами. Наче зараз бачу: він шпарко говорить і водночас дивиться у телевізор, дядько Коля похрапує, а ми ніяковіємо – слухаємо про дівчат і «ази» правильного з ними поводження, щоби не «зірвалось». При тому дядько Шура то серйозний, то насмішкуватий.
Так от, Джордж Форман.
Де б ми про нього чули, якби не дядько Шура! Я добре пам’ятаю, то був 1973 рік. Чемпіонат світу з хокею в Москві. Збірна СССР, звісно ж – тріумфатор. Але дядько Шура ось уже кілька вечорів поспіль розповідає нам про нову світову зірку професійного рингу Джорджа Формана. Ми знаємо від старших, що дядько щодня слухає «ворожі радіоголоси» – «Голос Америки», «Німецьку хвилю». І тепер, наслухавшись крамоли, в деталях, зі скрупульозними подробицями переповідає нам, як нещодавно Форман вийшов на бій проти непереможного й абсолютного чемпіона світу в суперважкій вазі Джо Фрейзера. І як нокаутував його! Весь боксерський світ – на вухах! І тільки СССР мовчить, наче йому заціпило.
Ми шаленіємо від словесних живописань дядька Шури, від його патетики, оповідацької пристрасті, від його обізнаності з тими дивними іменами – Джо, Джордж, про яких дядько говорить запросто, по-свійськи наче про якихось наших Семена чи Микиту.
Нам неймовірно цікаво і разом з тим образливо: а де ж поміж тих фрейзерів наші, совєцкіє?! Їх що, до змагань не допустили? «Де? – перепитує дядько і відповідає чітко та ясно: – В с*аці!».
Знітившись слухаємо, що то, виявляється, лише в заґратованій конюшні, у соцтаборі, ми такі хвалені на всі боки чемпіони, а серед справжніх професіоналів – чи то у боксі, чи в хокеї та футболі – ми ніщо, сірі посередності. Бо то в збірної Польщі можна вигравати у хокей з рахунком 15:1, а нехай вийде СССР проти збірної Канади чи Америки!
Нам з братом хочеться пручатися, хочеться кричати, що це брехня, але бракує аргументів, а ще більше на нас тисне авторитет дядька Шури, якого ми шануємо і любимо. Дядькове захоплення ворожими капіталістичними спортсменами трохи ображає нас, в думках раз-по-раз зринає фраза з фільмів про розвідників: «на каво ти работаєш?!», але ми знаємо, що дядько не шпигун, і тому наша розмова тут-таки й «помре».
Наступного року ми довідалися від дядька Шури, що Форман мав «розбірку в джунглях». Так назвали історичний бій з Мохаммедом Алі, де Форман був беззаперечним фаворитом, але сенсаційно впав, нокаутований, у 8-му раунді…
Ми ще багато чого чули від дядька Шури і про Формана, і про Хрущова з Брежнєвим, але час не стояв на місці, ми виросли і отримали «путьовку в жизь». Роз’їхалися з братом в різні боки – далеко і надовго. Проте дядько Шура своїми бесідами – і про Формана також – уберіг нас від багатьох несусвітніх совдепівських придурастостей, якими поголовно хворіли наші ровесники.
Джордж Форман про свого затятого шанувальника – дядька Шуру з далекого українського села – певно ж, анічогісінько не знає. Не знає, що вихваляючи його, американця, дядько ризикував своєю волею і навіть життям.
Форман досі живе, а дядька Шури давно нема. Він постраждав не через свій «довгий язик», а через прикру долю, що була йому вготована з Небес.
Спершу загинув його син, першокласник. Бавився в кар’єрі, край якого обвалився і присипав малого важким піском… А за кілька років по тому дядько Шура мав нічну зміну на колгоспній льоносушарці. Ближче до ранку ліг передрімати на широкий гумовий електротранспортер. А хтось не помітив і увімкнув… Дядька Шуру змолотило…
Хтозна, що йому снилося в ту останню його хвилину? Може, освітлений тисячами яскравих ламп, боксерський ринг, і на ньому Джордж Форман, якого дядько Шура навіть не бачив ніколи, а тільки чув на «Німецькій хвилі»?
Екрани моніторів та ґаджетів приворожили жителів планети. Залежність від безперервного «скролінгу» «світовою павутиною» стає масовою хворобою XXI століття. Серед підлітків ця
«Не хочете писати – не калічте себе, переведіться на першому курсі». Головна випускова прес-центру «Укрінформ» Ірина Яковенко була максимально відвертою з
Ще навчаючись на першому курсі журфаку столичного Грінченкового університету, Ксенія Ляпіна разом з одногрупницею створили власне інтернет-видання «САЛО НАПИСАЛО».
У столичному Музеї Марії Заньковецької – мистецький світ Мирослави Збожної. Виставка робіт у стилі сучасного «наївного малярства», створених мисткинею протягом 2011-2023
П’ята Київська бієнале, міжнародний форум мистецтва, знання та політики, розпочалася з виставки «Ріка кричала, вила, як поранений звір» у Національному центрі
Михайло Сидоржевський, голова Національної спілки письменників України, презентував у Національному музеї літератури свою нову книжку. Цього разу – науково-публіцистичне дослідження про
Харківська волонтерка і письменниця Людмила Охріменко проводить тур Україною, презентує свої книжки про нинішню війну. У публічній бібліотеці Коростеня читачі мали
Відомий український історик Владлен Мараєв (автор YouTube-каналу «Історія без міфів») в одному з інтерв’ю розповів, що з початком повномасштабного вторгнення росії
Нове дослідження, проведене «Tesco Bank», засвідчило: 40% туристів не вельми обізнані, скільки «чайових» прийнято залишати у конкретних країнах. На перший погляд,
Довгоочікувана відпустка. Напевне, кожен мріє про мить, коли зможе вийти за межі свого звичного життя, прорвати оту комфортну бульбашку заради відкритого
Після скандалу зі Спартаком Субботою і «Подкаст-терапією» український артист Женя Янович Янович полишив психологію і запустив розважальне шоу «20:23». Його першими
Лідер гурту Kalush Orchestra Олег Псюк відповів на закиди колег та шанувальників, які звинувачують учасників колективу у «зірковій хворобі» після перемоги на «Євробаченні-2022».
Як повідомляє сайт «Одеське життя», в місті при морі з’явилася чергова «мила одеська штучка» – настінний малюнок, «присвячений» відомому українофобу експрезиденту
Залишити відповідь