«Фільм про Сміливого мають знімати сміливі»

Премудра бавиться змія.
світ тихо добирає барви,
а смерть свої лаштує мари,
о доле-доленько моя!
Василь СТУС

Події довкола зйомок біографічного художнього фільму про українського поета-дисидента Василя Стуса сколихнули українське суспільство.

Передував їм пост у «Facebook» Володимира Гройсмана: «У центрі столиці почала з’являтись комуністична символіка. То в Ботанічному саду, а то і просто посеред Хрещатика. Але українцям хвилюватися не варто. Червоні прапори – лише декорації до фільму про Василя Стуса». Так на сторінці Прем’єр-міністра України поінформували суспільство про участь держави у виробництві українського байопіку «Стус».

Зйомки стрічки розпочалися наприкінці квітня нинішнього року. Проект став одним із переможців конкурсного відбору Державного агентства з питань кіно. Як повідомив Володимир Гройсман, Держкіно виділяє на нього 20 мільйонів гривень. А загальний бюджет проекту – близько 40 мільйонів.

Але вже за два дні після радісної новини про увагу держави до українського кінематографа, актор Геннадій Попенко написав у тому ж таки «Facebook»: зі сценарію фільму і графіку зйомок «вирізали» сцену фінального судового засідання над поетом-дисидентом. Його адвокатом на тому процесі,як відомо, був Віктор Медведчук – нині лідер організації «Український вибір» і кум Володимира Путіна. «Проходячи кастинг на фільм «Стус», я читав сценарій фільму. У ньому БУЛА сцена останнього суду над Стусом. Саме того суду, що його Стус та українська інтелігенція не визнавали, але адвокат Стуса товариш Медведчук визнав не лише суд, а й Стусову «провину». Хід справжнього адвоката-захисника», – пише Геннадій Попенко.

За інформацією актора, з вимогою прибрати сцену з фільму продюсерам зателефонували з оточення самого Медведчука: «Він боїться, що його запам’ятають помічником катів, а не мінським переговірником».

«Справа давніх років – це одне. Але зовсім інше – намагання повернути ці роки з її цензурою і дзвінками «зверху». Проковтнеться? Хіба можна мовчати, коли таке відбувається?», – запитує через соцмережу у спільноти Геннадій Попенко.

Продюсер художнього фільму «Стус» з UM-Production GROUP підтвердив: сцену суду з картини видалили. Про це навздогін заяві Геннадія Попенка, сповістила у «Facebook» журналістка Наталія Седлецька. «Невже кіно про українського поета, репресованого радянською владою, цензурується на догоду кума Путіна? Кіно, яке до того ж знімається за наш з вами бюджетний кошт! Ця історія просто не має права пройти повз увагу громадськості», – наголосила журналістка.

Роман Бровко, режисер картини, в інтерв’ю одному з телеканалів був змушений зізнатися: з фільму вирізали 20–25 епізодів, зокрема – суду над поетом. За його словами, про це попросив син Стуса.

«Для сім’ї Стуса є дві болючі теми: суду і відносин з Аллою Горською. Обох тем Дмитро Стус попросив нас не торкатися. Між Медведчуком і Стусом-молодшим налагоджені відносини. У них були зустрічі і, можливо, спроби Віктора виправдати себе», – сказав Бровко. Режисер фільму додав, що хотів зв’язатися з Медведчуком, але прес-служба відмовила йому, пославшись на зайнятість політика. «Коли ми вирішували, які сцени вирізати, щоб вкластися в хронометраж і бюджет, серед інших вирізали і цю. Усього у фільм не потрапило десь 20–25 сцен. Зникла лінія про сім’ю Стуса, його життя в Горлівці і спроби відродити там українську культуру. Але це чомусь нікому не цікаво», – заявив режисер.

Натомість Дмитро Стус заявив телевізійникам, що зустрічався зі сценаристами, але ні про що не просив. «Для мене весь цей фільм, м’яко кажучи, смішний і неприйнятний. Але якщо хочуть, нехай знімають», – сказав син поета.

Потужний суспільний резонанс, який сколихнула ця справа, змусив продюсерів стрічки виступити із заявою, у якій, зокрема, спробувати виправдатися перед громаськістю: мовляв, «розуміючи, що картина виходитиме в прокат в розпал передвиборчої кампанії, ми не хотіли робити пам’ять про велику людину інструментом політичних впливів та аргументів».

«Пытались снять фильм про Стуса так, чтобы Стус был «вне политики»??» – іронічно прокоментував ситуацію один з користувачів соцмережі.

Втім, у цій-таки заяві продюсери фільму визнали, «що, видаляючи з останнього драфту сценарію серед іншого і цю сцену, ми не достатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства. Найближчим часом СЦЕНУ БУДЕ ДОЗНЯТО».

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Мінкультури та Держкіно розібратись у ситуації довкола фільму, «і зробити все можливе, щоб у стрічці історія мого земляка – справжнього патріота і борця за волю України Василя Стуса була розказана чесно, правдиво, повністю і без перекручувань». «Це – справа честі!», – запевнив голова уряду. І наголосив на неприпустимості намагань будь-кого вплинути на українське кіно, щоб підмінити історичну правду на вигідну комусь.

У свою чергу організація Віктора Медведчука «Український вибір» оприлюднила заяву від імені адвоката Ігоря Кириленка, в якій ідеться про можливість через суд заборонити вихід художньої кінострічки.

Кириленко різко критикує Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Називаючи його позицію «особистою помстою Вікторові Медведчуку». «Стус мав такі переконання і здійснював такі дії, які підпадали під норми Кримінального кодексу УРСР… Особа, що притягалася за 62-ю статтею КК УРСР, отримувала свій термін незалежно від ролі адвоката в його справі. Будь-який радянський адвокат, який жив і працював в СРСР, максимум що міг зробити, так це спробувати хоч трохи пом’якшити вирок, але це виходило вкрай рідко», – йдеться у заяві адвоката Медведчука.

Спостерігаючи таку епістолярно-електронну дуель, соціальні мережі вибухнули зливою обурених постів.

Телеведучий та шоумен Сергій Притула нагадав: держава дала 50% коштів на фільм про Стуса: «Це наші з вами податки. В сценарії, який переміг на пітчингу Держкіно сцена з Медведчуком була. Це 100% факт. Потім сцена зникла. Я не вірю у випадковості і в те, що скорочення хронометражу стрічки шляхом вилучення сцени з одіозним автором «темників» відбулося просто так, а не через «жим-жим» продюсера в одному місці», – вважає Притула. І закликає до бойкоту фільму: «Якщо сцену з Медведчуком, який був одним з учасників судилища над Поетом, не повернуть у стрічку, – валимо фільм»!

«Він як людина – сканер сучасності. Бачив навколо себе неправду, брехню, блюзнірство, він не міг це витримати, він вибухав у гострій віршованій формі, писав гострі речі», – стверджує у тізері фільму режисер стрічки Роман Бровко.

«Цей фільм про боротьбу, який повинен надихнути людей не здаватися», – додає сценарист фільму Сергій Дзюба.

Ось такий контрапункт. Між словами і діями.

Як не погодитися з тезою, висловленою колегою Сергія Притули: фільм про Сміливого мають знімати сміливі. Ті, хто в житті і творчості сповідує знамените Поетове «прямостояння». А слабкодухим паразитувати на пам’яті Стуса зась!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company