Медичний канабіс: гадаємо і сперечаємося…

Понад 50 країн світу, включно з тими, хто дотримується суворого правового регулювання медпрепаратів, вже давно легалізували канабіс. В Україні ж про це затято дискутують уже два роки. Кілька разів реєстрували у Верховній Раді законопроєкти, але до ухвалення закону так і не дійшло. Про це говорили учасники круглого столу, організованого Українською асоціацією медичного канабісу (УАМК).

Нині черговий законопроєкт, який унормовує медичне впровадження канабісу перебуває поза сесійною залою, повідомив Геннадій Шабас, голова УАМК. Хоча понад два мільйони недужих потребують лікарських препаратів на його основі. Цю цифру озвучив Михайло Радуцький, голова комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

На жаль, багато народних обранців і досі у полоні радянських наративів про те, що канабіс – це наркотик і тільки. А реалії життя такі, що його без труда можна придбати з-під поли, звісно, за спекулятивною ціною. Отже, суть легалізації – ліки, які допомагатимуть хворим і, перебуваючи у продажу, поповнюватимуть частиною виручки державний бюджет.

Олександр Комаріда, перший заступник міністра охорони здоров’я України, зазначив: його міністерство підтримало черговий законопроєкт до першого читання. «У нас є лікарські засоби, які містять наркотичні речовини, їхній обіг регулюється, – сповістив урядовець. – Із першого листопада запроваджується відпуск таких ліків за електронним рецептом. То чим відрізняються такі лікарські засоби від засобів на основі канабісу? Нічим. Я далекий від думки, що це панацея від усіх хвороб: онкологічних чи ПТСР. Але чому ми свідомо позбавляємо хворих вибору препаратів?! Нам потрібно зробити так, щоб український пацієнт мав доступ до всіх необхідних методів лікування, включно з лікарськими засобами, які містять у собі тетрагідроканабінол».

Віталій Усенко, член Української медичної експертної спільноти, презентував статистику світового досвіду: найбільші досягнення з використання медичного канабісу, за його словами, у Канади, США, Ізраїлю та Німеччини, там препарати вживаються у вигляді розчинів, пігулок, капсул, свічок. В Україні є всі можливості для виготовлення лікарських засобів на основі канабісу. Якщо буде ухвалено відповідний закон, в короткі терміни можна розпочати своє виробництво та обіг доступних ліків.

«Потрібен новий прогресивний закон, в якому буде зацікавлене суспільство», – запевняє завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України Віктор Досенко.

Учасники дискусії почули свідчення матері хворої на епілепсію дівчинки. Не маючи змоги лікувати доньку в Україні, вона повезла її до Ізраїлю. І там лікарі призначили дитині препарати на основі медичного канабісу. «До прийняття канабісу в дитини було сто нападів на добу, а після – всього шість, – розповідає жінка. – Ми вели щоденник покращення її стану. Після вживання препарату дитина стала сконцентрованішою. Вже пішла в дитячий садочок, хоча ще не здатна навчатися. Але позитивна динаміка зберігається».

Попри різні думки і підходи, фахівці одностайні: дискусія про те запроваджувати чи не запроваджувати в Україні медичні препарати на основі канабісу явно задавнилася. Час ухвалювати виважене й потрібне для суспільства рішення. Вже надбано багатий досвід ефективного застосування цих ліків в інших країнах – пора взяти з нього найкраще.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company