Велика місія малого бізнесу

За даними Мінфіну станом на жовтень 2023 року, з початку повномасштабного вторгнення Україна отримала від міжнародних партнерів 66 мільярдів доларів США фінансової допомоги. Зокрема, 2022 року – 31 мільярд, а решту – за перші 10 місяців 2023-го.

Український малий та середній бізнес, тимчасом, більше покладалися на власні кошти та допомогу своїх великих партнерів.

На осінь 2023 року в Україні існувало 2 мільйони фізичних осіб-підприємців. Динаміка розширення цього сектору позитивна: щомісяця в середньому реєструється приблизно 25 тис. нових підприємств, а закривається близько 17 тисяч. Нині за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» уряд заохочує надання банківських кредитів у гривнях під 14% річних. За період воєнного стану компанії отримали 4,4 млрд доларів таких пільгових кредитів.

Чи розглядають іноземні інвестори варіант інвестування в Україну під час воєнних дій і хто надалі підтримує український малий та середній бізнес?

Упродовж 2022-2023 років ключовими закордонними інвесторами в корпоративному сегменті були компанії (бренди), вже присутні в Україні на момент вторгнення рф. Це «Kronospan», «Cersanit», «Nestle», «Carlsberg», «Laude», «Velux», «Phillip Morris». Більшість цих відомих міжнародних корпорацій спрямовували свої інвестиції на релокацію виробництва, відновлення пошкоджених об’єктів, реалізацію соціальних проєктів.

Фінансування бізнесу за допомогою грантів стало одним з найефективніших методів. Понад 7 тис. бізнес-проєктів – кафе, кав’ярень, малих виробництв – реалізовано в Україні завдяки грантам. Один із найвпливовіших грантових проєктів, «Власна справа», надає ветеранам, членам їхніх родин фінансову підтримку для створення або розширення бізнесу. Надав чимало грантів і проєкт «Варто» від Українського ветеранського фонду. Всього минулого року до літа видано понад 7,5 тис. грантів на загальну суму 1,8 млрд грн.

В інвестуванні проєктів допомагають міжнародні організації: Світовий банк, Міжнародна фінансова корпорація, Агентство США з міжнародного розвитку, Європейський банк реконструкції та розвитку, Програма розвитку ООН – UNDP.

Хоча іноземні донори поки що сприймають інвестиції в український бізнес обережно, їхні масштабні плани на майбутнє свідчать про визнання вагомого інвестиційного потенціалу країни. Разом з компанією «Ukraine Invest», асоціація «Global Business for Ukraine» та Європейська бізнес-асоціація створили унікальну інвестиційну мапу країни, яка надає цінну інформацію компаніям, що планують вкладати кошти в Україну.

Малий та середній бізнес в Україні мають значний потенціал для відновлення української економіки і її розвитку після закінчення війни. Очікується, що попит на продукцію та послуги цих сегментів зростатиме, а уряд та міжнародні організації й надалі надаватимуть допомогу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company