Кінодокумент… Кінозастереження…

Йому пасують усякі високі епітети. Навіть трохи конозиста велич живого класика. Хоча Віктор Кріпченко, попри фактурну, породисту зовнішність характерника і ціле гроно нагород, якими цілком заслужено відзначено його документальне кіно (лауреат Державної премії СРСР, Національної Шевченкової премії, Державної премії імені Довженка), в житті – надзвичайно скромна, невибаглива, добросердна людина.

За роки журналістської роботи пліч-о-пліч (мав у своєму житті таке справжнє щастя), у наших численних мандрах Україною не раз переконувався, яка духовна могуть живе-нуртує у цьому чоловікові. Віктор Іванович був серед перших кінооператорів, зачинателів відеолітопису ліквідації наслідків Чорнобильського жахіття, серед тих, хто не день і не тиждень заглядав у вічі смерті, у самісіньке радіаційне пекло, озвіріле й осатаніле, яке вибухнуло вбивчими міазмами на всю планету. Вони знімали кіно, ішли ступа в ступу за ліквідаторами, робили свою роботу, виконували професійний обов’язок кінодокументалістів, а насправді творили жертовний Подвиг. Їхніми очима нині світ вдивляється у ті страшні секунди, хвилини, години, дні, місяці… Бачить Правду і в цьому шукає порятунку від власної гордині чи й дурості.

Отак надлюдськими зусиллями, граючись зі смертю у піжмурки, вони явили світові знаменитий документальний фільм «Чорнобиль – хроніка важких тижнів», про планетарну рукотворну трагедію і про безприкладний героїзм тих, хто, офіруючи своє життя, врятував від неї мільйони живих і ненарожденних, в Украйні і не в Украйні сущих.

Відтоді минуло понад три десятиліття.

Серед авторів та провідних творців цього фільму Віктор Кріпченко залишився, як кажуть при Карпатах, «в ходаках» – уже один… На жаль… Зоря Полин нещадно разить навіть з відстані, здавалося б, цілої епохи.

…Щасливий, що напередодні роковин Чорнобильської трагедії Метр української кінодокументалістики був гостем студентів-журналістів Грінченкового університету. Теплим і щирим видався його творчий діалог з журналятами.

А потім разом дивилися фільм. І ледь стримували спазм.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company