«Русскоязичіє»: вкорочується, але не пригнічується

Наративи про утиски та обмеження російськомовних завжди використовувалися як елемент пропаганди для внутрішнього розколу населення України. І дотепер росія не покидає спроб мотивувати своє гарбання одвічно наших територій бажанням «защітіть русскоговорящіх».

За свідченнями Київського міжнародного інституту соціології, після повномасштабного вторгнення росії кількість українців, котрі вважають, що російську мову необхідно усунути з офіційного спілкування, збільшилася до 60%. (Упродовж 1997 – 2015 років відсоток громадян, які підтримували цю ідею, майже не змінювався: від 18 до 21%). Натомість 24% опитаних за те, щоб російській надати офіційного статусу в регіонах, де більшість цього бажає. 15% респондентів проти такої ініціативи у своїй області.

Мало українців схвалюють надання російській офіційного статусу: 7% – на регіональному рівні, 3% – на всеукраїнському.

У 2024 році прихильників усунення російської мови з офіційного спілкування значно побільшало проти 2015 року. В усіх регіонах України: на Заході – з 42 до 80 відсотків, на Півдні – з 13 до 54, на Сході – з 3 до 40, а у центральних областях – з 24 до 69 відсотків.

То чи справді в Україні утискують російськомовних громадян?

Результати соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології красномовно свідчать про облудність цього «конька» російської пропаганди. Серед людей, котрі повністю чи частково спілкуються російською мовою, 81% респондентів запевняють: в Україні немає жодних ознак утисків або переслідувань російськомовних громадян.

У регіональному вимірі, станом на травень 2023 року маємо такі результати:

Заступник директора КМІС Антон Грушецький підсумував результати соцопитування: не мали і не маємо об’єктивних серйозних мовних проблем, а «утисками і переслідуваннями» гарячково марять кремлівські брехуни, щоб розколоти єдність українців.

Втім, як свідчить опитування, на цьому «мовному торжку» досі трапляються й наші доморощені спекулянти-побрехачі.