Новий «поріг вартості» для вишів? Не спіткнутися б!..

Навчання в українських вишах може суттєво подорожчати: в профільному Міносвіти  вирішили змінити правила розрахунку контракту – встановити мінімальну його вартість у розмірі 60% суми, яку університет в середньому витрачає на студента.  Про це повідомляє сайт ТСН.

Як пояснив гендиректор директорату вищої освіти і науки дорослих МОН Олег Шаров, це буде найнижчий «поріг вартості»,  а кожен університет може збільшити цю суму за окремими спеціальностями.

Чиновники міністерства пояснюють, що це, мовляв, вимушене рішення, бо багато вишів занижують вартість контракту, і цю різницю доводиться покривати з державного бюджету.

«Коли студенти, бюджетники і контрактники, сидять в одній групі, то витрати на них однакові, і не зовсім зрозуміло, чому плата різна, чому університет отримує різні засоби», – стверджує член національної команди експертів з реформування вищої освіти Володимир Бахрушин.

Новація торкнеться 34 найпопулярніших спеціальностей: гуманітарні науки, журналістика, економіка, право, архітектура та будівництво, сфера обслуговування, медицина і міжнародні відносини. Інженерів, художників і українських філологів не чіпатимуть.

Утім в університетах од такої міністерської новації не у захваті. «Ці наміри  велика помилка! –  написав у Фейсбуці ректор Київського університету імені Бориса Грінченка академік Віктор Огнев’юк. – Вони можуть призвести до ще більшого відтока вступників у закордонні університети. Цим також зловживатимуть приватні заклади, оскільки реального впливу на них не буде і вони демпінгуватимуть. Але, насамперед, потрібно враховувати спроможність громадян. Окрім того, вважаю це рудиментом старого мислення, що просувається як нове. У нас ринкові відносини чи плановий зарегульований соціалізм? Така «дерегуляція» МОН може дорого коштувати громадянам. А держава має дотувати навчання, бо це набагато ефективніше за виплати безробітним».

Коментар до Новий «поріг вартості» для вишів? Не спіткнутися б!..

1. Гость сказав:

Ректор абсолютно прав. Такое впечатление, что наше МОН подыгрывает Польше и подталкивает наших абитуриентов уезжать. Чего только стоят образовательные выставки, рекламирующие получение образования за рубежом, письма МОН о приглашениях зарубежных вузов с рекомендацией сообщить эту информацию студентам вуза и др. Цель такой политики – закрывать украинские вузы не по приказу, а чтобы сами закрывались за неимением студентов. Так, например, система общего рейтинга для абитуриентов выгодна только для крупных вузов, которые всегда были в неравных условиях, особо финансировались и поддерживались и именно за счёт этого они нарастили свои научные и учебные мощности. А теперь оказывается остальные ВУЗы, которые финансировались по остаточному принципу, должны с ними конкурировать.