Чим відрізняється «звичайне» кохання від кохання крізь роки? Хтось скаже терміном, а я скажу терпінням. Щоб закохатися, потрібно багато сміливості, і ще більше відваги треба для того, щоб пронести цю любов крізь все життя. Одночасна насолода від бажаного результату й жорстоке катування очікуванням. Саме це чатувало на героїв фільму «Холодна війна» Павела Павліковського.
Історія починається в повоєнній Польщі 1949 року, в часи становлення «соціалізму» і зростання ідеологічного протиборства з країнами Заходу. Керівник фольклорного ансамблю «Мазурка» Віктор проводить кастинг до свого колективу і помічає харизматичну білявку Зулу. Дівчина вразила його своєю енергетикою. Вони починають разом репетирувати. Згодом зустрічатися. Комуністична влада захоплена виступами ансамблю, його виконавською майстерністю, артистичністю. А проте партійні куратори вважають репертуар недостатньо ідейним, комуністичним. І «тиснуть» на художнє керівництво колективу, отримуючи у відповідь глухий спротив. Врешті-решт закохані вириваються із «соціалістичного табору» до вільної Франції – у пошуках щастя і свободи. Особистої, творчої, де обмежень, як їм видається, немає. Але наражаться на нові перешкоди і випробування.
За сюжетом фільму герої з’являються на різних локаціях, в інтер’єрах: гламурні мистецькі тусовки, масштабні сцени просто неба, концертні зали, навіть катівні країни «народної демократії». Але дочекайтесь кінця фільму, він вас приємно вразить.
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2020/06/a76a36776aa2b67644770d724788c353-1024x657.jpg)
Дуже показово, як творці фільму делікатно зачіпають питання релігії. Зула була одружена з іншими чоловіками, але ніколи не вінчалась, про що й сказала Вікторові. Цим дала зрозуміти, що собі за чоловіка обрала саме його, що лише з ним готова стати під вінець.
Фільм стилізовано під старе кіно. Чорно-біле зображення, «класичний» квадратний формат кадру, замість сучасного широкоекранного. Такі деталі допомагають відтворити на екрані атмосферу того часу.
Оператором кінокартини став Лукаш Жаль, з яким Павел Павліковський вже успішно працював: разом знімали фільм «Іда», відзначений «Оскаром» як найкращий іноземний фільм. «Холодна війна» вирізняється цілісною естетикою кадру. А свідоме порушення внутрішньокадрової композиції створює візуальний дискомфорт. Це ще більше акцентує драматизм вибудуваного сюжету, котрий супроводжує камера. А як контрапункт бачимо «правильність» зображення у кадрах, коли ансамбль виступає на тлі портретів керівників комуністичної партії. Неначе на кадрах офіційної тогочасної кінохроніки, усе строго на своїх місцях: хор, глядачі, портрети, сцена, диригент. Але при цьому в кадрі залишається повітря, яке створює ефект впорядкованості. Фільм і справді має вигляд картини: деталізованість, поєднана з мінімалізмом.
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2020/06/IMG_20200601_190622.jpg)
Окрема дяка художниці-костюмерці Ользі Сташко. Ансамбль убраний в автентичні строї, і, що цікаво, за весь фільм ряд сценічних костюмів не повторюються. Це набагато складніше, ніж вигадати один ескіз, зшити за ним сценічний гардероб і знімати в ньому весь фільм.
Вбрання головних героїв стильні, і вельми їм пасують, підкреслюють їхній образ. Але визначальною в образотворенні, звісно, була акторська майстерність.
Роль Зули зіграла Джоана Куліг. Органічно додала персонажу жіночої підступності, уявної слабкості і норовливості. А її партнер, актор Томаш Кот, відтворив образ Віктора з чоловічою врівноваженістю, розумом, привабливою елегантністю. Здавалось, усе зрозуміло від початку: як такій парі не покохати один одного?
…Переглядаючи стрічку, піймала себе на думці. А як би розвивався сюжет, якби Віктор та Зула прихилялися до різних ідеологій і при цьому так само палко кохали одне одного?
Не переконуватиму, що фільм просто необхідно подивитися, але він однозначно того вартий. Режисер виграшно обрав чорно-білий мінімалізм на тлі сучасних трендів високотехнологічності і тяжіння до масштабних спецефектів. Звісно, такий підхід ще не гарантує появу знакового кіно, але цей фільм залишає теплі відчуття і приємний післясмак.
![](http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2020/06/IMG_20200601_190641.jpg)
Залишити відповідь